StoryEditorLudzie i pieniądze

1300 złotych gwarantowane dla każdego Polaka? Kiedy dostaniemy gwarantowane pieniądze?

15.09.2022., 15:52h
Angelika DrygasAngelika Drygas

Wkrótce faktem stać się a bezwarunkowy dochód podstawowy. 1300+ ma zastąpić zasiłki i świadczenia socjalne. Od kiedy każdy obywatel będzie dostawał co miesiąc pieniądze?

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma jedno konkretne zadanie. Przede wszystkim ma uprościć skomplikowane procedury i zawiłą biurokrację spowodowaną sporą liczbą rozmaitych zasiłków dostępnych w Polsce. Ponadto takie świadczenie zagwarantuje bezpieczeństwo finansowe najuboższym, którym grozi brak pieniędzy na jedzenie czy znalezienie lokum do spania.

Jedno zamiast wielu

Tak naprawdę prace nad tym projektem zostały przerwane przez pandemię i obecne spowolnienie gospodarcze na rynkach światowych i w naszym kraju. 1300 zł bez żadnych warunków i ograniczeń miałoby zastąpić wszystkie inne świadczenia, bez rozdrabniania się na wiele żmudnych czynności administracyjnych – to wielkie oszczędności czasu i pieniędzy. Zamiast wielu zasiłków i świadczeń socjalnych, w tym pieniędzy dla bezrobotnych, 500 plus i 300 zł na wyprawkę szkolną – 1300+. Kwota ta może ulec zmianie ze względu na inflację, może być nieco wyższa.

Bezwarunkowy dochód podstawowy:

  • to świadczenie przysługujące każdemu, bez żadnych warunków dochodowych i innych;
  • dotyczy jednostek, niezależnie od ich sytuacji materialnej;
  • ma zapewniać minimum egzystencji.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy, najpierw pilotażowy program w regionie

Jeszcze nie wiemy, kiedy decyzja odnośnie 1300+ wejdzie w życie. Wielce prawdopodobne jest, że zanim to nastąpi, świadczenie będzie wprowadzone eksperymentalnie, w województwie warmińsko-mazurskim. Program pilotażowy został przygotowany dla 10 gmin, gdzie wskaźniki bezrobocia są jednymi z najwyższych w Polsce. Strategia bezwarunkowego dochodu podstawowego uzyskała akceptację marszałka województwa i została wpisana do strategii regionalnej Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza.

Gdzie jeszcze?

Na świecie znane są przykłady państw, które wprowadziły podobne rozwiązania, np. Hiszpania przeznaczyła dodatkowe pieniądze obywatelom, którzy w wyniku pandemii stracili pracę; we Włoszech – świadczenie skierowano do osób z niskim dochodem; rozwiązanie testowała także Finlandia, a w 2021 roku Niemcy.


Angelika Drygas

Fot. Envato elements

20. czerwiec 2024 20:46