StoryEditorJak oszczędzać na energii elektrycznej?

Foodwell i Luneos, łączą siły i działają na rzecz środowiska i zmniejszają koszty energii elektrycznej

23.12.2022., 10:00h
Foodwell wcześniej znany pod nazwą Bakalland, producent bakalii, podpisał właśnie umowę z firmą Luneos, dostawcą rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej. Co powstanie w ramach inwestycji dwóch liderów?

W ramach kontraktu zawartego przez Foodwell i Luneos powstać ma instalacja PV o mocy 1000 kWp. Wszystko ze względu na rosnące znaczenie odnawialnych źródeł energii. Jest to przykład działalności Foodwell, na rzecz środowiska zapisanych w strategii firmy na rok 2022.

— Zielona energia wpisuje się w strategię FoodWell. Przywiązujemy olbrzymią wagę do kwestii związanych z ekologią. Widać to wyraźnie w naszym portfolio, które opiera się o zdrowe, naturalne produkty. Sukcesywnie wdrażamy naszą politykę zrównoważonego rozwoju, m.in. zwiększając udział wykorzystania opakowań pochodzących z recyklingu. Zwracamy też uwagę na procesy wytwórcze w naszych trzech fabrykach, szukając potencjału dla odnawialnych źródeł energii. Mamy ambitne plany, np. do 2025 roku aż 70% energii naszego zakładu w Janowie Podlaskim będzie pochodzić z OZE. Współpraca z Luneos to więc naturalny krok na drodze do realizacji naszych celów — mówi Marian Owerko, prezes Zarządu FoodWell.

image

Marian Owerko, Prezes Zarządu FoodWell

FOTO: inf. pras

Redukcja CO2 na poziomie 534 t

Dzięki podpisanej umowie Luneos wykona instalacje PV o mocy 1000 kWp, projekt obniży roczną redukcję CO2 na poziom 534 t, a łącznie nawet do wartości 12 323 ton na przestrzeni 25 lat.

Skala inwestycji to:

  • panele PV zainstalowane w fabryce mają przynieść korzyści dla środowiska, porównywalne z posadzeniem 300 000 drzew.
  • poziom rocznej redukcji porównać można z ilością CO2, jaka jest wydzielana na dystansie 4,4 mln km przez samochody z silnikiem diesla.

Budowa będzie miała miejsce w Janowie Podlaskim i rozpocząć się ma wraz z początkiem 2023 roku. Przewidywane zakończenie prac – druga połowa przyszłego roku.

— Transformacja energetyczna w Polsce przyspiesza. Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na zieloną energię, a nasza umowa z FoodWell tylko potwierdza ten trend. Cieszymy się, że tak duże i powszechnie cenione przedsiębiorstwo wybrało nas do realizacji ambitnego projektu z obszaru OZE — mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.

Polski sektor OZE to doskonałe perspektywy rozwojowe. Według szacunków do roku 2030 zainstalowane moce ze źródeł ekologicznych wzrosnąć mają blisko dwukrotnie.

image

Zakład w Janowie Podlaskim

FOTO: inf. pras

— Przedsiębiorstwa działające na terenie naszego kraju zwiększają swoje zapotrzebowanie na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii z dwóch głównych powodów. Przede wszystkim starają się ograniczyć wysokie koszty energii elektrycznej. Są one spowodowane m.in. wojną w Ukrainie i chęcią uniezależnienia się od rosyjskich surowców, szybko rosnącymi kosztami emisji CO2 oraz wprowadzoną w 2021 r. opłatą mocową. Drugi czynnik to coraz większa świadomość ekologiczna i szeroko rozumiana społeczna odpowiedzialność biznesu, co składa się na wspomniany już silny globalny trend stawiania na ESG — dodaje Zbigniew Prokopowicz z Luneos.

 

 

opr. na podst. inf. pras. 

20. czerwiec 2024 21:45