StoryEditor6000 sadzonek jabłoni

Grupa Maspex – 6000 sadzonek jabłoni o owocach czerwonomiąższowych

07.10.2022., 01:30h

W ramach wspierania rozwoju zrównoważonego rolnictwa Grupa Maspex podjęła współpracę z trzema sadownikami z okolic Tymbarku. Zakupiono 6000 sadzonek o owocach czerownomiąższowych.Wszystko to zgodnie z założeniami Strategii Zrównoważonego Rozwoju „Efekt Kolibra”.

Grupa Maspex zgodnie z założeniami Strategii Zrównoważonego Rozwoju „Efekt Kolibra”, gdzie minimum 50% surowców dostępnych w Polsce pochodzić ma z upraw znajdujących się w promieniu 150 km od zakładów produkcyjnych, zajmuje się obecnie pracą nad nowymi odmianami pomidora gruntowego, ogórka gruntowego, pszenicy durum, jabłka czerwonomiąższowego oraz udoskonaleniem procesu kiszenia.

W swoich zakładach produkcyjnych Grupa Maspex szczególnie wspiera lokalnych producentów i dostawców.

W tym momencie prowadzone są projekty badawcze między innymi dotyczące wprowadzenia nowych, dostosowanych do zmieniającego się klimatu odmian. Odpowiedni dobór nasion ma zapewnić bardziej ekologiczne podejście:

  • mniejsze zużycie wody;
  • brak konieczności stosowania pestycydów;
  • oraz większa odporność na ewentualne okresy suszy czy przymrozki.

Wsparcie i strategiczna współpraca z rolnikami lokalnymi, którzy są kluczowymi dostawcami surowców owocowo-warzywnych i zbożowych, to jeden z priorytetów zawartych w strategii „Efekt Kolibra” określającej cele Grupy Maspex do 2030 r. W efekcie czego większość uprawianych w Polsce surowców zbożowych oraz owocowo-warzywnych jest skupowanych od lokalnych rolników, których uprawy znajdują się w pobliżu zakładów.

6000 sadzonek

W ramach tego projektu podjęto prace z trzema sadownikami z okolic Tymbarku. Zostały zakupione sadzonki jabłoni o owocach czerwonomiąższowych w ilości 6000 sztuk. Dodatkowo zakupiono elementy niezbędne do założenia sadu.

Celem projektu jest uzyskanie jakości plonu ukierunkowanego na wydajność i łatwość zbioru jak:

  • dostosowanie sposobu sadzenia i prowadzenia koron do zbioru mechanicznego;
  • oraz działania agrotechniczne umożliwiające maksymalne rozszerzenie okna zbioru w celu optymalnego wykorzystania sprzętu do zbiorów.

Sadownicy będą mieć możliwość konsultacji z jednostką naukową tej mało znanej odmiany w Polsce.

Zakład w Tymbarku po zakończeniu projektu będzie miał zapewnioną stałą dostawę jabłek czerwonomiąższowych o pożądanych cechach od sprawdzonych, godnych zaufania rolników, z sadów znajdujących się w niedalekiej odległości od zakładu.

Drugie życie – ograniczenie marnowania żywności

Grupa Maspex wspiera lokalnych rolników i dostawców również przez działa, które ograniczają marnowanie żywności.

Dwa razy wprowadziła do sprzedaży sieci Lild limitowaną edycję przetworów powstałych z plonów, których rolnicy nie byli w stanie sprzedać.

  • Dżem agrestowy wyprodukowany z owoców zebranych z upraw Pana Pawła Jarugi z Klementowic to inicjatywa marki Łowicz należącej do Grupy Maspex, która miała zwrócić uwagę na problem marnowania żywności już na etapie jej zbierania i przetwarzania.
  • W ubiegłym roku, dzięki marce Kotlin należącej do Maspeksu, drugą szansę otrzymały tzw. „krzywe” buraki – wyrosły w nieidealnych proporcjach i z upraw Pana Mieczysława Miszczaka z województwa łódzkiego trafiły do limitowanej edycji ketchupów, która także dostępna była w sieci sklepów Lidl.

fot. envato.elements

20. czerwiec 2024 21:57