StoryEditorCO DALEJ Z TARCZĄ?

KE nie godzi się na dalsze przedłużenie tarczy antyinflacyjnej? Co na to polski rząd?

09.11.2022., 13:25h
WKWK

Z końcem 2022 roku kończą się obniżone stawki VAT między innymi na takie produkty jak nawozy, gaz czy paliwo silnikowe. Rząd twierdzi, że to Komisja Europejska nie chce się zgodzić na przesłużenie tarczy antyinflacyjnej. Co z cenami w przyszłym roku?

Tarcza antyinflacyjna będzie, ale w innej formie?

Koniec obniżonej stawki VAT na gaz, paliwo czy nawozy, wraz z nowym rokiem. Rząd twierdzi, że jest to efekt sprzeciwu Komisji Europejskiej, która nie chce się zgodzić na przedłużenie oraz zapowiada wprowadzenie tarczy, ale w innej formie.

Tarcza antyinflacyjna zakłada m.in. obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Paliwa obejmuje dzięki temu 8-proc. VAT, ale nawozy i gaz już VAT w wysokości 0 proc. Taka stawka jest też na niektóre podstawowe produkty żywnościowe. Ale obecne rozwiązania funkcjonują tylko do końca roku i wszystko wskazuje na to, że nie będą przedłużone.

Sprzeciw Brukseli, stawki VAT niezgodne z unijnymi przepisami

Dziennik Gazeta Prawna poinformował dzisiaj, że Komisja Europejska przekazała polskiemu rządowi wątpliwości dotyczące rozwiązań zawartych w tarczy antyinflacyjnej. Chodzi właśnie o obniżone stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Bruksela do tej pory przymykała na to oko, teraz nie chce zgodzić się na utrzymanie tego stanu rzeczy jako niezgodnego z unijnymi przepisami. W praktyce oznacza to, że Nowy Rok przywitamy kolejnymi podwyżkami cen paliw, gazu i nawozów.

Co na to rząd? Groźby ze strony Komisji Europejskiej

— Z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy. Jednak głównie ze względu na to, że nie mamy zgody ze strony Komisji Europejskiej, wręcz przeciwnie są groźby, że będą nakładane kolejne kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, tych obniżek stawek podatku VAT, to chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przez inflacją — mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie piekarniczo-cukierniczej Alania w Kuligowie w województwie mazowieckim.

image
Tarcza antyinflacyjna

0% VAT-u przedłużone dla nawozów, ŚOR i gazu ziemnego. Do kiedy?

Szef rządu wyjaśnił, że obędzie się to poprzez takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne, aby były one buforem tego powrotu stawek VAT do poprzedniego poziomu.

— Tarcza inflacyjna pozostaje, ale w innym kształcie —  dodał M. Morawiecki.

Jednocześnie zapewnił, że rząd będzie walczył o utrzymanie obniżonego VAT-u na żywność.

—  Tak długo, jak się da, utrzymamy i mam nadzieję, że tu nie będzie sprzeciwu ze strony Komisji Europejskiej, zerowe stawki VAT na żywność — mówił M. Morawiecki.

 

wk.

fot. KPRP Facebook

20. czerwiec 2024 21:40