StoryEditorPrognoza pogody

Po 17 listopada na termometrach poniżej zera. Jaka będzie tegoroczna zima?

16.11.2022., 09:58h
Natalia Marciniak-MusiałNatalia Marciniak-Musiał
Nadchodzi spore ochłodzenie, eksperci IMGW zapowiadają, że po 17 listopada br. nastąpi zmiana pogody. Temperatura spadnie poniżej zera, a na północy kraju pojawić się może śnieg. Synoptycy przewidują również szybsze nadejście wiosny.

Analizy modelu długoterminowego IMGW wskazują, że większych anomalii w zimowej aurze raczej nie musimy się spodziewać. Za to w tym tygodniu odczujemy, że zbliża się zima.

Ten tydzień to początek ujemnych temperatur i opadów śniegu

Eksperci IMGW zapowiadają, że przedsmak zimy odczujemy w II połowie obecnego tygodnia. Po 17 listopada br. nastąpi zmiana pogody, będzie więcej słońca, ale ma być chłodno, ponieważ temperatura spadnie poniżej zera. Na północy kraju może pojawić się deszcz ze śniegiem i śnieg.

Opady śniegu są zapowiadane 18 listopada - 23 listopada. Śnieg poprószy na początek w północnej oraz wschodniej części Polski, a następnie, w kolejnych dniach opady pojawią się w centrum kraju, na zachodzie oraz południu.

  • W poniedziałek temperatura maksymalna od 8°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich, około 11°C w centrum do 14°C na południowym zachodzie. Wiatr przeważnie słaby, jedynie wysoko w Sudetach w porywach do 90 km/h.
  • Wtorek będzie bardzie pochmurny, ale bez opadów zwłaszcza na zachodzie Polski, co więcej nie zabraknie przejaśnień. Rano spodziewajmy się mgieł. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C; chłodniej na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich Karpat, około 7°C. Wiatr słaby, nad morzem i w rejonach podgórskich okresami porywisty. Wieczorem odchujemy już ochłodzenie.
  • W środę w niektórych regionach kraju synoptycy opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C.  Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym zachodzie okresami porywisty, północno-wschodni. Noc ze środy na czwartek z upłynie poniżej zera -nawet do -5°C na Suwalszczyźnie, co może skutkować oblodzeniem mokrych dróg i chodników.
  • W czwartek i w piątek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, a w piątek na południowym zachodzie wzrośnie do dużego i tam możliwe są opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna w dzień od -2°C do 5°C.
  • W weekend będzie pogodnie, śniegu oraz mżawki mogą spodziewać się mieszkańcy Sudetów. Temperatura maksymalna wynosić będzie od -1°C na północnym wschodzie do 4°C na zachodzie, jedynie nad samym morzem około 8°C. Wiatr na ogół będzie słaby.

Bez mrozów w zachodniej Polsce? 

Prognozy IMGW-PIB wskazują, że w grudniu średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Najzimniej ma być w Zakopanym, średnio termometry będą wskazywać do minus 3 stopni Celsjusza. Za to w Szczecinie – temperatura będzie utrzymywać się na poziomie nawet 3 stopnie na plusie. Zachodnia Polska nie powinna obawiać się mrozów.

Pierwszy miesiąc nowego 2023 upłynie w Polsce prawdopodobnie bez większych anomalii temperaturowych oraz opadowych, a średnie zakresy będą mieścić w średniej 30-letniej. Z kolei, regionalnie, nieco wyższe opady deszczu mają objąć północną Polskę i w miastach w tym regionie opad zapowiada się solidnie.

image

IMGW Pogoda Grudzień 2022 Styczeń 2023

FOTO: IMGW

Szybsza wiosna 2023

Luty także bez większych odchyleń – standardowo najzimniej ma być w Suwałkach, a w Szczecinie średnia temperatura ma utrzymywać się na małym plusie.

Co najciekawsze, synoptycy przewidują, że wiosna przyjdzie wcześniej niż zazwyczaj i wyprzedzi kalendarzową. W całym kraju może być cieplej niż zwykle, choć deszczowo.

image

Pogoda IMGW luty 2023 marzec 2023

FOTO: IMGW

 

opr. na podstawie Natalia Marciniak-Musiał topagrar.pl

Fot: IMGW/

14. czerwiec 2024 12:06