StoryEditorPraca dla cudzoziemców

Wraz z ogłoszeniem mobilizacji, wzrosło zainteresowanie pracą w Polsce

05.10.2022., 12:45h

Od blisko dwóch tygodni, gdy ogłoszono mobilizację, wzrosło zainteresowanie Rosjan i obywateli Białorusi zatrudnieniem w Polsce. Międzynarodowe agencję zatrudniania notują średnio około 40 zgłoszeń dziennie.

Dyrektora rekrutacji międzynarodowych agencji pracy Gremi Personal, Anna Dzhobolda, wskazuje na znaczący wzrost zainteresowania zarówno ze strony Rosjan, jak i Białorusinów pracą w Polsce wraz z ogłoszeniem przez Putina mobilizacji.

700% wzrostu zainteresowania

- Od 24 lutego br. było to razem jakieś 150 zapytań miesięcznie, teraz mamy wzrost o 700 proc., dziennie jest to po 40 zgłoszeń, po 1200 miesięcznie – wylicza w przesłanym komunikacie. (Strefa biznesu)

Czy wykorzystają podwójne obywatelstwo?

Agencje zatrudniające cudzoziemców mogą spodziewać się większego zainteresowania pracą, na terenach sąsiadujących z Rosją.

- Duża liczba Rosjan ma podwójne obywatelstwo – mogą to teraz masowo wykorzystać, żeby uniknąć powołania do wojska – mówi.

Zarówno obywatele Rosji, jak i Białorusi muszą dostać wizę pracowniczą, wjazd na wizę turystyczną jest obecnie dla Rosjan niemożliwy. Aby dostać się do Polski czy na teren Unii Europejskiej korzystają z drogi tranzytowej, lot przez Serbię i Turcję czy Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Armenię i Katar. Taka sama sytuacja dotyczy Białorusinów, którzy również intensywnie szukają zatrudnienia na terenie Polski, prawdopodobnie z obawy, że taka sama mobilizacja w niedalekiej przyszłości będzie dotyczyć również ich kraju.

opr. Bernat Patrycja na podst. strefabiznesu.pl

fot. envato.elements

20. czerwiec 2024 21:22