StoryEditor

30-lecie Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych

19.12.2019., 15:11h

Minęło 30 lat działalności Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Obchody tej ważnej rocznicy odbyły się 12 grudnia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Z okazji tego jubileuszu zorganizowano międzynarodową konferencję sadowniczą „Przemiany w polskim sadownictwie w ostatnim 30-leciu i wyzwania na przyszłość”. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego.

Działalność Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych

Polscy i zagraniczni prelegenci podsumowali dotychczasową działalność Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych i omówili nowe wyzwania stojące przed polskim sadownictwem. – Po 30 latach działalności TRSK można stwierdzić, że spełniło ono swoją rolę. Celem powołania go bowiem do życia było wdrożenie sadów na podkładkach karłowych, zmiana w doborze odmian i optymalizacja produkcji. Nie ulega wątpliwości, że przez ostatnie trzy dekady polskie sadownictwo przeszło ogromną transformację. Staliśmy się największym producentem jabłek w Europie i trzecim na świecie – mówił dr Tomasz Lipa, przewodniczący TRSK. – Wciąż jednak wiele wyzwań stoi przed polskimi producentami owoców. Do najważniejszych należą podniesienie jakości, ustabilizowanie rynku czy odpowiednia promocja naszych jabłek na świecie. 


[dr Tomasz Lipa, przewodniczący TRSK]

Podnieść polskie sadownictwo na wyższy poziom

– Rośnie też silna konkurencja na wschodzie Europy – Ukraina, Mołdawia czy Kazachstan stawiają na rozwój produkcji sadowniczej. Utrzymanie się na obecnych rynkach i zabieganie o nowe będzie więc dla nas coraz trudniejsze. Dlatego warto się spotykać – tak jak dzisiaj – po to, aby naukowcy i praktycy wspólnie opracowywali nowe koncepcje podnoszące polskie sadownictwo na wyższy poziom – tak w imieniu rektora UP w Lublinie zainaugurował konferencję prorektor ds. nauki, wdrożeń i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Zbigniew Grądzki. 


[prof. dr hab. Zbigniew Grądzki, prorektor ds. nauki, wdrożeń i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie]

Obchody jubileuszu były też okazją do wspomnień o śp. prof. Eberhardzie Makoszu, który odegrał szczególnie ważną rolę w historii TRSK. – Profesor zostawił po sobie w całym kraju żywe pomniki – nowoczesne sady karłowe – mówił Włodzimierz Bereziński, członek TRSK.


[Włodzimierz Bereziński, członek TRSK]

Z kolei Ryszard Woźniak z komisji rewizyjnej Towarzystwa ogłosił o zamiarze przystąpienia do budowy trwałego pomnika prof. Eberharda Makosza. Miałby on stanąć w Belsku Dużym – w centrum polskiego sadownictwa. Odsłonięcie pomnika jest planowane na drugą rocznicę śmierci Profesora. (AOW)


[Ryszard Woźniak z komisji rewizyjnej TRSK]

A. Okła-Wierzbicka

fot. A. Okła-Wierzbicka

22. lipiec 2024 06:07