StoryEditor

Akademia Sadu Nowoczesnego - to już dziś!

09.03.2022., 11:53h

Dzisiaj 10 marca 2022r. o godzinie 10:00 rozpoczynamy spotkanie z cyklu Akademia Sadu Nowoczesnego. Tematem będzie zagadnienie - Jak ograniczyć koszty produkcji przy zachowaniu jakości owoców? Zapraszamy! 

"Jak ograniczyć koszty produkcji przy zachowaniu jakości owoców?". Spotkanie zaczyna się o godzinie 10:00. 

Webinarium poprowadzi Henryk Czerwiński, redaktor naczelny Sadu Nowoczesnego, a prelegentami będą: 

 • 10:05 - Szymon Jabłoński i Szymon Kamiński - Sadownictwo 2022 według Szymonów, debata poprowadzona będzie przez Agnieszkę Okłę-Wierzbicką, z-ca redaktora naczelnego Sadu Nowoczesnego;
 • 10:35 - Mgr inż. ogr. Tomasz Sikora, UPL Polska - Strategia przed nowym sezonem 2022;
 • 10:55 - Dr Michał Szklarz, Adob - Mikroelementy w nawożeniu drzew owocowych;
 • 11:15 - Krzysztof Łęgocki, ICB Pharma - Rozwiązania ICB Pharma dla efektywnej produkcji sadowniczej;
 • 11:30 - Tomasz Gasparski, Bayer Crop Science - Czasami droższe finalnie jest jednak tańsze;
 • 11:45 - Wojciech Kukuła, Chemirol - Sposoby bezstratnego "cięcia kosztów".

Śledźcie na bieżąco aktualizacje ze spotkania !

Pierwszym punktem na naszym seminarium była debata z udziałem Szymona Jabłońskiego i Szymona Kamińskiego prowadzona przez Agnieszkę Okłę-Wierzbicką, z-ca redaktora naczelnego Sadu Nowoczesnego.

„Sadownictwo 2022 według Szymonów”

Integrowana ochrona roślin – czy to nowość? I Co oznacza?
Jako producenci żywności musimy wykorzystywać w ochronie naszych upraw wszelkie metody, zanim zdecydujemy się na te chemiczne.
- Możemy śmiało powiedzieć, ze Zielony Ład to taka integrowana produkcja 2.0- komentuje Szymon Kamiński.
- To  nie jest tak ,że Zielony Ład wszedł i jesteśmy w nowej sytuacji. Większość tych zasad, które w tej chwili są nam narzucane, powinny być już przez nas w naszych gospodarstwach wprowadzone od kilku lat – mówi Szymon Jabłoński. System, który obowiązuje nas od dłuższego czasu, a dokładnie od 2014 roku integrowanej ochrony roślin, dotyczy wszystkich profesjonalnych producentów owoców.

Jak korzystać z alternatywnych możliwości?

Biologiczne czynniki ochronne. Jak je dzielimy?

 • wirusy;
 • bakterie, grzyby, droższe ( konkretne gatunki i szczepy);
 • drapieżne, pasożytnicze owady i roztocza;
 • substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
 - Często pojawiają się informacje, ze metody biologiczne wykazują średnią skuteczność w zwalczaniu patogenów i szkodników.(…) Mają na to wpływ przede wszystkim warunki pogodowe. Wysokie nasłonecznienie, temperatura czy wilgotność powietrza, negatywnie odbijają się na skuteczności – komentuje Szymon Jabłoński i dodaje – Podstawą jest podejście do biologii jak do zapobiegania.

Strategia przed nowym sezonem 2022 mgr. Inż. ogr. Tomasz Sikora z firmy UPL Polska.

Tomasz sikora omówił miedzy innymi działanie biostymulatorów, w tym wszystkim dobrze znane Asahi. Jakie korzyści płyną ze stosowania Asahi?

 •  lepszy wzrost wegetatywny i rozwój generatywny;
 • wyższa produkcja biomasy;
 • podwyższenie tolerancji na czynniki stresowe.
BM Start – to kolejny produkt z palety biostymulatorów. Odpowiada za stymulacje polanin w kwiatach i zawiązkach. Szczególnie polecany w czasie intensywnego kwitnienia oraz w starszych sadach.
Jakie regulatory są dostępne na polskim rynku?
Dostępne są w dalszym ciągu takie regulatory jak Regulex, Promalin oraz Maxcel.
W trakcie wykładu Tomasz Sikora przedstawił szereg zdjęć i badań, które pokazały jak duże znaczenie ma stosowanie regulatorów i jak pozytywnie wpływają na zapobieganie powstawania ordzawień.
Oczywiście nie zabrakło również rozwiązań biologicznych. Firma UPL w swojej ofercie posiada takie preparaty jak: Plantavix i Vaxiplant. Z insektycydów do zwalczania owocówki jabłóweczki polecany jest Carpovirusine Super SC, oraz preparat oparty na Bacillus thuringensis - Xentari główny wróg gąsienic. 

Mikroelementy w nawożeniu drzew owocowych. Dr Michał Szklarz firmy ADOB.


Michał Szklarz omówił ważną kwestię jaką jest umiejętność rozpoznawania niedoborów makro i mikroskładników.
Na liściach najmłodszych pojawiają się niedobry pierwiastków które są najmniej mobilne : Fe, Zn, Cu, B, Ca, S. Na liściach o średnim wieku: Mn, a na najstarszych i zarazem najbardziej mobilne pierwiastki to : N, P ,K, Mg.
- Jeżeli coś niepokoi to trzeba szybko reagować, a można to zrobić dzięki nawożeniu dolistnemu- komentuje Michał Szklarz

Co z pH?

Każda z roślin ma inne wymagania odnośnie pH, w którym najlepiej rośnie.

 • Jabłonie, grusze czy porzeczki tolerują pH z zakresy 6,2 – 6,7;
 • Wiśnie, śliwa i morela: 6,7 – 7,1;
 • Truskawka, agrest pH 5,5 – 6,2, a w najbardziej kwaśnym środowisku najlepiej czuć się będzie borówka i żurawina, gdzie pehametr wskazywać może nawet wartość poniżej 5,0. 

Rozwiązania ICB Pharmy dla efektywnej produkcji sadowniczej. Krzysztof Łęgocki, ICB Pharma.

Zwalczanie szkodników bez pestycydów, zwiększenie odporności na stresy, poprawienie wielkości i jakości plonu oraz efektywne zapylenie to wszystko można osiągnąć z produktami ICB Pharma.

Co z tym zapyleniem ?

Biopolin to produkt, który jest atraktantem dla pszczół i innych owadów zapylających. Jego działanie polega na zwiększeniu atrakcyjności kwiatów, a co za tym idzie:

 • większa masa owoców;
 • lepsza jakość owoców;
 • ładny naturalny i wyrównany kształt owoców oraz najważniejsze lepsze zdolności przechowalnicze.

Krzysztof Łęgocki omówił również działanie takich preparatów jak Canion Ca, czyli nawóz wapniowo-azotowy, który charakteryzuje się brakiem efektu krystalizacji na opryskanej powierzchni. Megis, oparty na kwasie ortokrzemowym oraz Miligard, zwiększający przyswajalność większości składników odżywczych. Wg badań Miligard może być również stosowany jako wsparcie konwencjonalnego zwalczania takich chorób jak parch, rdza czy mączniak. Siltac – służący zwalczaniu szkodników. Jego działanie jest o tyle interesujące, że tworzy przestrzenną sieć, która zakleszcza zwalczane organizmy. Daje natychmiastowe efekty oraz nie ma możliwości aby powstały jakiekolwiek uodpornienia.

Czasami droższe jest finalnie jednak tańsze – Tomasz Gasparski, Bayer crop science

- Wiele produktów z firmy Bayer, należy do grupy z tych najdroższych, jeżeli chodzi o koszt, ale z drugiej strony są to produkty z górnej półki patrząc na ich jakość i działanie - komentuje Tomasz Gasparski.
Sztandarowe produkty firmy Bayer to Luna Care, Sivanto oraz Movento, przeznaczone do ochrony upraw sadowniczych. Użyte w odpowiednim momencie dają znakomite efekty.
Luna Care – szerokie spektrum działania.

 • Jabłoń: parch i mączniak prawdziwy;
 • Grusze: parch, mączniak prawdziwy, stemphylium, zaraza ogniowa oraz raz drzew owocowych i raz bakteryjny.

Według badań Luna Care wpływa również na poprawę jakości pąków kwiatowych.
Kolejnym produktem omawianym było Movento.
- Swego czasu produkt Movento należał do produktów najdroższych na rynku. Dzisiaj już wiemy, ze są produkty znacznie droższe. Stosować go można do ochrony przed mszycami czy bawełnicą. Po za etykietowo produkt ten również wykazuje działanie na pordzewiacze  i przędziorki. W związku z czym, jeżeli utrafimy w odpowiedni moment, jest to najczęściej okres maja i czerwca, wówczas uporamy się z z całą grupą szkodników. 

Sposoby bezstratnego „ cięcia kosztów” – Wojciech Kukła z firmy Chemirol


Gdzie szukać oszczędności?

Wojciech Kukła omówił strukturę poniesionych kosztów podczas produkcji i w których momentach można szukać oszczędności.

Azot z powietrza

Kolejnym punktem wykładu było przybliżenie działania nowości z palety firmy PUH ‘‘Chemirol‘‘ sp z o.o.  jakim jest BlueN, czyli niebieska rewolucja. Oparty jest na Methylobacterium symbioticum, czyli bakterii żyjących w symbiozie z roślinami, tym samym dostarczają im łatwo przyswajalny azot. Co dzięki temu możemy uzyskać?

 • dodatkowe ilości azotu;
 • zachowanie potencjału plonowania, przy nawet przy mniejszej dostępności azotu w glebie. 

Kudo- czyli jak ograniczyć wzrost pędów, dzięki czemu wpłyniemy na zmniejszenie nakładów ponoszonych na cięcie letnie i zimowe, a także ograniczymy naturalne opadanie zawiązków.

fot. envatoelements

14. czerwiec 2024 17:31