StoryEditor

Amplus obejmuje udziały w Terrabio

11.03.2022., 11:54h

Czołowy polski producent i dystrybutor świeżych owoców i warzyw Amplus sp. z o.o., podpisał umowę do nabycia udziałów w spółce Terrabio. Terrabio zajmuje się opracowaniem pierwszego na rynku rolno – spożywczym w pełni mobilnego analizatora genetycznego.


Ampulus sp. z o.o., podpisał umowę nabycia udziałów w spółce Terrabio, która zajmuje się opracowaniem pierwszego na rynku rolno-spożywczym w pełni mobilnego analizatora genetycznego. Dzięki temu, startup z Wrocławia będzie mógł przyspieszyć proces komercjalizacji produktu. Produkt spółki – Terralyzer – charakteryzuje się ponad 99% skutecznością w wykrywaniu różnych patogenów. Terrabio jest spółką funduszu Carlosn ASI Evig Alfa.


- Pozyskanie pierwszego branżowego inwestora to znaczący krok w kierunku komercjalizacji naszego analizatora. W 2021 roku udało się nam się potwierdzić jego 99 proc. skuteczność w wykrywaniu patogenów, w warunkach polowych. Dzięki podpisanej umowie z Amplusem, możemy liczyć na merytoryczne i techniczne wsparcie w zakresie komercjalizacji. W 2023 roku planujemy uruchomić pierwszą sprzedaż w Polsce oraz na wybranych europejskich rynkach. W dalszych planach rozwoju myślimy również o ekspansji na rynek amerykański. - powiedział Marcin Babilas, CEO Terrabio sp. z o.o.

Terrabio, to startup pochodzący z Wrocławia, który zajmuje się opracowaniem nowoczesnego, mobilnego analizatora genetycznego, który dzięki wykorzystaniu autorskiego systemu diagnostycznego umożliwia przeprowadzenie badań z obszaru rolnictwa i bezpieczeństwa żywności, poprzez szybką identyfikację patogenów czy mutacji genetycznych. Użytkownik jest w stanie w ciągu zaledwie 60-90 minut otrzymać półilościowy wynik obecności patogenów , co obecnie trwa nawet około 14 dni. Terralyzer, pozwala na detekcję do 16 patogenów z jednej próby. Jest to równie duże ograniczenie kosztów badań. Terrabio przewiduję, ze wydatek na zbadanie 4 patogenów nie przekroczy kwoty 100 złotych.

Innowacyjność testów

Urządzenie opiera się na opatentowanym systemie grzewczo-pomiarowo-detekcyjnym we współpracy z tzw. „ złotym standardem” w diagnostyce patogenów, czyli metodzie PCR.
- Dodatkową przewagą naszego rozwiązania jest proces poboru próbki i wykonania testu. Działanie to jest wręcz banalnie proste i z jego wykonaniem poradzi sobie każdy użytkownik. Nie trzeba mieć doświadczenia laboratoryjnego, aby móc przeprowadzić takową analizę. – komentuje Bartosz Pencakowski, CTO  Terrabio sp. z o.o.

Spółka w 2021 roku przeprowadziła testy polowe na polach Top Farms Polska w ramach Strefy Technologii Top Farms zakończone sukcesem oraz na uprawach w Hiszpanii oraz Portugalii. Terrabio to także odpowiedź na rosnące ograniczenia w stosowaniu pestycydów i dbanie o jakość produkowanej żywności na terenie Unii Europejskiej. Umożliwi to ograniczenie ilości zabiegów pielęgnacyjnych przy produkcji żywności, tym samym przyczynią się do zwiększenia jakości żywności.

Troska w zakresie bezpieczeństwa żywności pełni strategiczną rolę w przemyśle rolno-spożywczym. Jako dostawca warzyw i owoców do największych sieci handlowych w Polsce, musimy mieć 100 proc. pewność, że pozyskiwane od naszych producentów rolnych towary, spełniają wszelkie wymagania jakościowe oraz normy bezpieczeństwa. Terrabio wraz ze swoim produktem w znaczący sposób przyspiesza proces badań patogenów, co w naszej perspektywie realnie wpływa na rozwój naszego biznesu. Dzięki naszej wiedzy branżowej jesteśmy wstanie, wspólnie z Agro Smart Lab, w realny sposób wesprzeć podmiot zarówno w dopracowaniu rozwiązania ale też jego sprzedaży – powiedział Bartłomiej Skrzydlewski, prezes zarządu Amplus sp. z o.o.

Bernat Patrycja
Źródło: inf. pras. InnerValue
fot: envatoelements

23. maj 2024 22:06