StoryEditor

Aronia to superowoc, a jego popularność rośnie donosi Kantar

02.04.2020., 11:01h

11% Polaków spożywało aroniowe przetwory w marcu. Pandemia ustawiła też kolejkę po polską aronię, jej koncentrat masowo kupują Chińczycy. Dlaczego warto spożywać aronię i przetwory na jej bazie? Dlaczego Polska ma owoce jagodowe? Dlaczego jagodowe to superowoce? 

Jak podaje Kantar popularność owoców aronii rośnie. Pandemia sprawiła, że konsumenci coraz chętniej sięgają po ten owoc, koncentrat sprzedawany jest do Korei, Japonii i Chin.

Według danych uzyskanych przez Kantar podczas „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” konsumentami aronii w różnych formach w sezonie 2019 było 44% Polaków, a 12% spożywało ją regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. 

- Ten wynik dał aronii wysokie miejsce wśród polskich owoców. Wśród superowoców wyższe deklaracje uzyskały tylko truskawki, maliny, borówki i porzeczki – mówi Agata Zadrożna, ekspert firmy Kantar.

W marcu bieżącego roku spożycie aronii deklarowało aż 11% badanych.

Aronia zaliczana roślin leczniczych i superowoców, w dodatku najsmaczniejszych!

Owoce jagodowe, które świat nazywa superowocami, zawierają ważne dla zdrowia ludzkiego antocyjany, silne antyoksydanty. Czym ciemniejszy owoc, tym ma więcej antocyjanów. Najwięcej jest ich w owocach o terminach zbioru przypadających w drugiej części sezonu. To dlatego o porzeczce i aronii mówi się „czarne złoto”.

Owoce aronii wraz z ich przetworami stanowią najbogatsze źródło antocyjanów. Zawartość taniny oraz wszystkich bioaktywnych składników pozwala zaliczyć aronię do roślin leczniczych i superowoców.

- Owoce i przetwory z aronii poleca się do powszechnego stosowania przy leczeniu m.in. nadciśnienia, wad wzroku, cukrzycy, najkosztowniejszych chorób cywilizacyjnych. Jest przydatna jako środek zapobiegawczy i leczniczy przeciw szkodliwemu działaniu promieniowania na organizm. Z tego powodu systematycznie rośnie zainteresowanie aronią i jej przetworami w Japonii, Korei Południowej i Chinach – mówi dr hab. Stanisław Pluta, prof. IO, z Zakładu Hodowli Roślin Ogrodniczych, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Wiele osób uważa aronię za najzdrowszy owoc świata. Pozostali uważają ją za najsmaczniejsze na świecie lekarstwo. Aronia stosowana jest w leczeniu nadciśnienia, będącego jednym z głównych problemów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych na świecie. 

- W badaniach klinicznych, podczas leczenia nadciśnienia podaje się w trakcie czterotygodniowej kuracji witaminę P w postaci 1 kg przetworzonych owoców aronii, po 25 dkg dziennie. Gdyby ten 1 kg aronii zastąpić innymi owocami, należałoby zjeść np. 25 kg cytryn lub 35 kg mandarynek – podaje prof. Pluta.

Polska największym producentem aronii

Polska odpowiada za ok. 2/3 światowej produkcji aronii i jej przetworów. Jesteśmy największym producentem aronii oraz eksporterem jej koncentratów, mrożonek i coraz częściej także gotowych produktów aroniowych.

- Rozwiązaniem na dziś są przetwory, które albo ktoś robi samodzielnie albo są do kupienia. Wspaniałe soki, dżemy i mrożonki. Te z owoców jagodowych to prawdziwy skarb. Potrzebujemy tych ciemnych owoców, właśnie aronii, czarnej porzeczki i niedługo borówki, i my je mamy. Mamy wspaniałe plantacje i praktycznie co roku olbrzymi ich urodzaj – przekonuje prof. n. farm. Iwona Wawer, autorka książek o aronii, m.in. „Aronia superowoc”, którą po raz pierwszy wydano w roku 2012.

Tak obfitą produkcję zawdzięczamy naszemu klimatowi cechującemu się dużą amplitudą temperatur dobowych i rocznych. Czym chłodniejsze noce tym silniejsze wybarwienie owoców i więcej zawartych w nich antocyjanów.

- Odnosimy sukces nie tylko wśród polskich konsumentów, walory aronii są też coraz lepiej znane na świecie. Świat poszukuje antyoksydantów, a my możemy swobodnie konkurować z owocami cytrusowymi. Takich walorów prozdrowotnych nie osiąga żaden owoc południa, ani północy. Superowoce są u nas! Musimy uwierzyć, że Polska żywność i polskie owoce, w tym klimacie wyprodukowane, są praktycznie najlepsze na świecie. Każdy dojdzie do tego swoją drogą. Aktualna sytuacja przyśpiesza refleksję – komentuje Piotr Nowak, plantator aronii, członek władz Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”.

21. lipiec 2024 17:52