StoryEditor

Atak zimy we Włoszech – grad zniszczył uprawy warzyw i sady!

Silny wiatr i burze gradowe w ostatnich dniach zniszczyły część upraw sadowniczych we Włoszech. W Polsce ostrzeżenia przed wiatrem. Anomalia pogodowe dają się coraz bardziej we znaki zakłócając cykl upraw.

Powrót zimy we Włoszech uszkodził uprawy sałaty, kapusty, buraka i drzew pestkowych, które ze względu na dotychczasowy przebieg pogody zaczęły już wegetację. W grudniu i styczniu temperatura we Włoszech przekroczyła średnią o 1,650 st C. co spowodowało przyspieszone kwitnienie wczesnych odmian drzew pestkowych. Intensywne gradobicie dotknęło brzoskwinie, morele i śliwki.

Największe szkody odnotowano od Friuli-Wenecji Julijskiej, przez Veneto i Trentino-Alto Adige, aż po Umbrię. Zagrożone są także terytoria Dolnej Romagny, w gminach Massa Lombarda, Conselice, Sant’Agata sul Santerno, Lugo (Bizzuno), Fusignano (Maiano) i Bagnacavallo (Masiera).

W Polsce ostrzeżenia przed wiatrem


Jak podaje IMGW od niedzieli nadciąga nad Polskę niż z Niemiec, który będzie powodował  gwałtowne porywy wiatru sięgające 110 km/h w całym kraju. Na Bałtyku pojawi się silny sztorm, a w wyższych partiach gór prędkość wiatru może wzrosnąć do 180 km/h. Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową zaleca się śledzenie dalszych prognoz.

Rolnictwo narażone na zmiany klimatu

Rolnictwo jest sektorem uzależnionym od warunków meteorologicznych dlatego bardziej od pozostałych branży cierpi przez zmiany klimatyczne. Na co dzień doświadcza konsekwencji zdarzeń ekstremalnych występujących z coraz większą częstotliwością. Problemem są krótkie i intensywne opady oraz duże amplitudy temperatur.

Przebieg zimy w tym roku potwierdza następowanie zmian klimatu. Zaburzenie pór roku zakłóca rytm uprawy i wpływa na terminy zbiorów i dostępność produktów na rynku. Szacuje się, że wahania pogody spowodowały we Włoszech straty rzędu 14 miliardów euro w ciągu dekady.

oprac. am

Źródło: italiafruit.net
Fot. pixabay
20. lipiec 2024 12:39