StoryEditor

Branża nawozowa zwycięzcą kryzysu gazowego. Ile zarobiły firmy na wysokich cenach nawozów?

06.05.2022., 12:02h

Branża nawozowa notuje rekordowe zyski na całym świecie. Wysokie ceny nawozów sprawiają, że producenci nawozów osiągają bardzo wysokie przychody, pochłaniając przy tym znaczną część pieniędzy rolnika.

Wojna w Ukrainie, nieustannie rosnące ceny gazu wpływają na ogromne zyski firm nawozowych, które osiągają rekordowe przychody na swoich towarach. Oczywiście, muszą sobie radzić z wysokimi kosztami produkcji, ale i tak wychodzą na swoje. Korzystają przecież na mocno ograniczonych dostawach nawozów z Rosji i Białorusi, które odpowiadały za 12. proc światowego handlu tymi towarami. 

Rekordowe przychody osiągnęły takie firmy jak Yara i K+S, a także duzi producenci z Ameryki Północnej, m.in. Nutrien Ltd, Mosaic Co i CF Industries. 

Branża nawozowa zwycięzcą kryzysu

Z analiz amerykańskich ekspertów branżowych wynika, że tamtejsze firmy nawozowe notują największe kwartalne zyski od wielu lat po tym, jak kryzys na Ukrainie spowodował braki w dostawach prawie wszystkich ważnych nawozów. Producenci uzupełniają te luki, ale po wyższych cenach.

Większość obserwatorów rynku ocenia, że wiodący producenci nawozów odniosą ogromne korzyści z sankcji wobec Rosji i Białorusi.

Dla przykładu: norweski gigant nawozowy Yara International informuje o dużo wyższych zyskach mimo wysokich cen gazu i czasowego zamknięcia zakładów produkcyjnych. 

- Zysk operacyjny za pierwszy kwartał wyniósł 1039 mln dolarów w porównaniu z 322 mln dolarów rok wcześniej. Natomiast dochód netto wyniósł 944 mln dolarów w porównaniu z 13 mln dolarów rok wcześniej – czytamy w raporcie Yary za I kwartał tego roku.

Kwoty te odzwierciedlają przede wszystkim wyższe ceny sprzedaży nawozów, które z nawiązką zrekompensowały wyższe koszty gazu ziemnego.

Również w K+S Aktiengesellschaft podniósł prognozę zysku Grupy K+S na rok obrotowy 2022 do 2,3-2,6 mld euro, po wcześniejszej prognozie 1,6 -1,9 mld euro. W poprzednim roku zysku z wyniósł 969 mln euro. 

Przychody Grupy Azoty wyższe o połowę w 2021 roku

Również polscy producenci nawozów zanotowali finansowe wzrosty. Ze wstępnych danych podanych przez Grupę Azoty wynika, że przychody ze sprzedaży we wszystkich segmentach (nawozy, tworzywa, chemia, energetyka i pozostałe) w 2021 r. wyniosły 15,9 mld zł.  - to o ponad 50 proc. więcej niż w roku 2020. Wtedy przychody wyniosły 10,5 mld zł.

Przychody i zyski Grupy Azoty ze sprzedaży nawozów w 2021 roku

Natomiast w 2021 roku przychody ze sprzedaży w segmencie Nawozy wyniosły 8,77 mld zł wobec 6,36 mld zł w 2020 roku. To oznacza, że wzrosły o 38 proc. 

W 2021 r. segment Nawozów-Agro miał 772 mln zł zysku EBITDA (zysk wypracowany przez firmę z uwzględnieniem jej kosztów wewnętrznych), czyli najwięcej ze wszystkich segmentów). 

Jednocześnie, jak zaznacza Grupa Azoty, wzrost cen gazu do historycznych maksimów spowodował w kluczowym Segmencie Nawozy-Agro obniżenie zysku w skali roku o 6 proc. W efekcie zysk EBITA z nawozów w 2021 roku był niższy o 49 mln zł w porównaniu do 2020 roku, kiedy to wynosił 821 mln zł. To oznacza, że choć przychody ze sprzedaży nawozów mocno wzrosło, to zysk spadł.

oprac. K. Szałaj, na podst. agrarheute.com, Yara, Grupa Azoty
fot: envatoelements

22. maj 2024 11:22