StoryEditor

Bruksela będzie interweniowała w sprawie wysokich cen nawozów?

11.10.2021., 11:43h

Na poniedziałkowym posiedzeniu unijnej Rady Ministrów Rolnictwa odbędzie się dyskusja o cenach nawozów, a w przyszłym tygodniu Bruksela ma przedstawić propozycje działań w celu złagodzenia tej sytuacji na rynku nawozów.

Wzrost cen nawozów dotyczy wszystkich krajów europejskich

O rosnących cenach gazu i co za tym idzie nawozów rozmawiali dzisiaj w Warszawie minister rolnictwa Grzegorz Puda oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
 – Wzrost cen nawozów dotyczy wszystkich krajów europejskich a w części krajów europejskich zaprzestano produkcji nawozów. To bardzo zły sygnał dla rolników, bo to oznacza, że w tej chwili jesteśmy w dużej nieprawności czy nawozy w ogóle pojawią się na rynku polskim i europejskim. W związku z tym zwróciłem się do pana komisarza z prośbą o szybką reakcję Komisji Europejskiej, aby ten punk znalazł się na najbliższym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa – powiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Podczas konferencji prasowej zwrócono uwagę, że obecna sytuacja jest nie tylko dramatem rolników, ale sporym zagrożeniem dla konsumentów, który czekają drastyczne podwyżki cen żywności. W efekcie grozi nam kryzys gospodarczy i społeczny. Podobne problemy dotyczą większości krajów UE.

- Pan minister jak pierwszy oficjalnie zgłosił ten temat ze wszystkich krajów UE. Już podjąłem działania, żeby ta sprawa była przedyskutowana na najbliższym posiedzeniu ministrów rolnictwa UE. Takie posiedzenie odbędzie się w najbliższy poniedziałek i wtorek w Luksemburgu, Będziemy analizować co możemy zrobić, aby złagodzić tą sytuację – odpowiedział komisarz Janusz Wojciechowski.  

W związku z wysokimi cenami energii Komisja Europejska przedstawi w przyszłym tygodniu swoją ocenę sytuacji i narzędzia jakie będą możliwe do zastosowania.

Minister Puda apeluje o ograniczenie zużycia nawozów mineralnych

Choć zdaniem ministra Pudy, polskie rolnictwo wobec kryzysu nawozowego znajduje się w lepszej sytuacji. – Polskie rolnictwo jest bardziej zrównoważone niż w innych krajach mamy możliwości wykorzystywania alternatywnych źródeł azotu czy fosforu czy potasu. Takimi źródłami są obornik czy gnojowica, ale również nawozy, które są wytwarzane z odpadów. Stąd apel do wszystkich rolników, aby już teraz myśleć jak w przyszłości zastosować i gromadzić te naturalne nawozy, po to, aby ograniczyć zużycie nawozów mineralnych – powiedział minister G. Puda.

Komisarz J. Wojciechowski przypomniał, że w strategii „Od pola do stołu” zapisano ambitny plan ograniczenia stosowania nawozów o 20%. Jego zdaniem w UE są kraje, które znacznie zmniejszyły zużycie nawozów bez spadków produkcji. Przyszłością jest także rolnictwo precyzyjne. – Pan minister słusznie nawiązał do obornika – tradycyjnej metody nawożenia. Trzeba do tego wrócić na tyle na ile to jest możliwe – mówił J. Wojciechowski, który przypomniał, że eko-schematy będą promować takie metody nawożenia. 

14. czerwiec 2024 17:42