StoryEditor

Cena sprzedaży jabłek przemysłowych o 50 % mniejsza niż koszty produkcji

13.09.2021., 11:41h

Koszty produkcji w sadownictwie rosną lawinowo, a szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich proponuje 35 – 40 groszy za kilogram jabłek dla przemysłu. Skąd ta wartość, gdy Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego podaje 80 gr? 

Czy 35-40 groszy/kg powinno zadowolić producentów jabłek?

Szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski twierdzi że 35-40 groszy powinno zadowolić producentów jabłek. Jednak wartości te wynikają z wyliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) biorącego pod uwagę ceny koncentratu na jabłkowego na rynkach światowych.

Nie ma jeszcze oficjalnych danych, jak będzie wielkość produkcji jabłek w Polsce w tym roku, pewne jest natomiast to, że tegoroczne plony sadowników będę wyższe niż w ubiegłym roku.

- Nie chcę tego nazwać klęską urodzaju, bo duże plony to żadna klęska, ale trzeba umieć je dobrze spożytkować, żeby nie powtórzyła się sytuacja, kiedy rolnikom płacono za kilogram zdrowych, pięknych jabłek żenująco niskie stawki" – zaznaczył były minister rolnictwa.

Dlaczego wyliczenia nie uwzględniają rosnących kosztów produkcji?

Koszty produkcji w rolnictwie rosną lawinowo. Jeszcze w styczniu tego roku za tonę fosforanu amonu trzeba było zapłacić niecałe 1900 złotych, dziś kosztuje 2800 złotych. W styczniu 2020 roku ten sam nawóz kosztował ok. 1450 złotych za tonę – jego cena wzrosła prawie dwukrotnie. Cena oleju napędowego jest najwyższa od 2013r. Biorąc pod uwagę tą sytuacje, trudno zgodzić się z propozycją cenową Ardanowskiego.

MODR – Radom: koszt produkcji jabłek przemysłowych wynosi 80 gr/kg

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Radomiu w czerwcu 2021r wyliczył koszty produkcji jabłek. Kalkulacja uwzględnia koszty nawożenia, środków ochrony roślin i pracy, oraz stawki dopłat bezpośrednich. Zgodnie z tym zestawieniem koszt produkcji 1kg jabłek przemysłowych (ze zredukowaną ochroną) wynosi 80 groszy.

To nie wystarczy na pokrycie kosztów produkcji!

- Cena podana przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego nie odzwierciedla faktycznych kosztów produkcji jakie ponoszą sadownicy. Niejednokrotnie przekracza ona nawet 1 zł/kg. To słaba próba pokazania, że Rada robi coś w sprawie tragicznej sytuacji producentów jabłek. Takie wypowiedzi służą zamazaniu prawdziwego obrazu. Prawda jest jednak taka, że na tą chwilę nic się nie dzieje, nikt nam nie pomaga – mówi Mirosław Maliszewski Prezes Związku Sadowników RP.

- Szkoda, że Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie RP, nie zaprosiła nas na konsultacje. – dodaje Maliszewski  

24. maj 2024 09:49