StoryEditor

Choroby odkleszczowe – darmowe szczepienia dla rolników!

24.03.2022., 11:56h

Wraz z budzeniem się roślin do życia wiosną budzą się też kleszcze. Na Dolnym Śląsku w kilku powiatach rolnicy jako grupa szczególnie narażona na choroby odkleszczowe, mogą zaszczepić się za darmo na KZM. 

Na Dolnym Śląsku w kilku powiatach ruszają darmowe szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu dla pracowników z sektorów rolniczego, leśnego, łowieckiego oraz rybactwa. Program jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Bądźmy świadomi zagrożenia powodowanego przez kleszcze

Kleszcze występujące w Polsce, najczęściej przenoszą takie choroby, jak:

 • kleszczowe zapalenie mózgu;
 • anaplazmozę;
 • babeszjozę;
 • tularemię;
 • riketsjozę;
 • boreliozę.
Najgroźniejszą z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na szczęście, przeciwko któremu można się zaszczepić. Objawy KZM pojawiają się w ciągu dwóch tygodni i przypominają grypę. W 70-80 % przypadków choroba zostaje zahamowana w pierwszej fazie. U reszty zakażonych osób wirusy przedostają się do centralnego układu nerwowego, gdzie mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. 
Aby otrzymać pełną ochronę przed KZM konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia pierwotnego oraz dawkę przypominającą co 3-5 lat.
Niemniej jednak, oprócz KZM, równie groźną, na szczęście co raz bardziej znaną społecznie, jest borelioza. Charakterystycznym objawem boreliozy, choć nie zawsze obecnym, jest wystąpienie rumienia wędrującego. Pierwsze objawy choroby rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową.
Chorobę powoduje bakteria Borrelia burgdorferi. I to ją przenoszą kleszcze, chociaż same na nią nie chorują. 
Krętki Borellli są przenoszone do organizmu żywiciela podczas żerowania kleszcza na ciele gospodarza. Kleszcz musi opić się krwią, aby bakterie, które zasiedlają jelito środkowe pajęczaka, poprzez ślinianki trafiły do ciała żywiciela. Im dłuższy czas żerowania, tym prawdopodobieństwo przekazania bakterii przez kleszcza wzrasta.
Borelioza jest także jedną z chorób zawodowych rolników. Jeżeli państwowy inspektorat sanitarny wyda decyzję, że dany rolnik ma chorobę zawodową, może ubiegać się on o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Więcej na temat ochrony przed kleszczami przeczytasz tutaj:

KRUS wypłaca odszkodowania dla rolników zakażonych przez kleszcze. Ile można dostać?
Jakie są skuteczne sposoby ochrony przed kleszczami?

Kto i gdzie może zaszczepić się przeciwko KZM?

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamiennej Górze informuje, że darmowe szczepienia dotyczą kleszczowego zapalenia mózgu, groźnej choroby wirusowej przenoszonej przez kleszcze, które są rezerwuarem wirusa.

 • szczepienia odbywają się w lokalnych przychodniach;
 • są przeznaczone dla osób zatrudnionych w sektorze: rolnym, leśnym, łowieckim, rybackim;
 • do szczepienia mogą przystąpić osoby w wieku 18-64 lata.

Program jest realizowany od 2022 roku w celu zmniejszenie liczby zachorowań na choroby odkleszczowe. Dotyczy 5187 mieszkańców z powiatów: lubańskiego, kłodzkiego, karkonoskiego, kamiennogórskiego i wałbrzyskiego.

Szacuje się, że w Polsce na kleszczowe zapalenie mózgu choruje od 150 do ponad 250 osób rocznie, najwięcej, bo aż 80 proc. w rejonach północno-wschodniej Polski. Wzrost zachowyań na KZM wiążą sie także z sezonową aktywnością kleszczy, w okresach wiosenno-letnim i nieco słabszym – jesiennym.  Rocznie na kleszczowe zapalenie mózgu zachorwouje ponad 10 tys. osób., głównie w północno-wschodnich oraz środkowych regionach Europy oraz w północnych regionach Azji.

Jak się zapisać na szczepienie przeciwko KZM?

Zgłoszenia na szczepienia przeciwko KZM można dokonać poprzez ankietę dostępną na stronie www.walczzkleszczem.p oraz wysyłając zgłoszenie na adres biura projektu.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji szczepień są dostępne:

 • na stronie www.walczzkleszczem.pl;
 • pod numerem tel. 789 384 526;
 • Biuro projektu: ul. Kolejowa 6, 57-540 Lądek-Zdrój

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. envatoelements
20. lipiec 2024 12:05