StoryEditor

COVID-19: pomoc dla poszkodowanych przez suszę i hodowców zwierząt – rozwiewamy wątpliwości

W mediach społecznościowych aż huczy od komentarzy na temat pomocy suszowej i pomocy COVID-19 dla gospodarstw poszkodowanych ubiegłoroczną suszą oraz pomocą dla hodowców zwierząt szczególnie poszkodowanych w wyniku epidemii COVID-19. Wyjaśnimy wątpliwości…
Od 13 sierpnia br. rolnicy mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w związku z trudną sytuacją po stratach suszowych. Wnioski należy składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na wypłatę zaplanowane zostały środki w wysokości 400 mln zł. Pomoc będzie wypłacana bezzwłocznie po zweryfikowaniu wniosku przez agencję.

Pomoc ta przysługuje rolnikom, którzy nie otrzymali pomocy suszowej za ubiegły rok. Ministerstwo Rolnictwa wraz z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie mogąc obecnie wypłacić zaległej pomocy suszowej z puli de minimis, która została wyczerpana, postanowiła wspomóc się finansami przewidzianymi na pomoc gospodarstwom poszkodowanym w wyniku COVID-19, aby rolnicy wcześniej otrzymali pieniądze (niż w styczniu 2021!)

W związku z tym, rolnicy którzy chcą otrzymać – dokładnie te same pieniądze, ale szybciej, muszą zrezygnować z wniosku złożonego wcześniej na korzyść tej pomocy. Jeżeli nie złożą wniosku, pieniądze dotyczące strat suszowych otrzymają dopiero z nowej puli de minimis. Wysokość pomocy będzie taka sama, jak w przypadku ubiegłorocznej pomocy suszowej i nie wyklucza późniejszej możliwości złożenia wniosku na pomoc COVID-19 dla hodowców zwierząt.

Pytania dotyczące naboru wniosków o przyznanie tej pomocy należy kierować mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wniosek możesz pobrać tutaj

dkol
21. lipiec 2024 17:31