StoryEditor

Czy czereśnie to towar dla nielicznych? Kosmiczne ceny, zbiory i handel

09.05.2022., 12:03h

W ostatnich dniach w sieci pojawiły się informacje o kosmicznych cenach czereśni. Na razie na próżno szukać ich na polskich rynkach zarówno hurtowych, jak i detalicznych. Czy jednak możemy spodziewać się takiego obrotu spraw, jak przewidują internauci?

Zbiory czereśni w Polsce przed nami jednak rynki zagraniczne zaczynają już zbiory. Jak kształtują się ceny na rynkach zagranicznych? I czy nasza polska czereśnia stanie się towarem luksusowym?

Ponad 200 złotych za kilogram czereśni?

Sieć Korzinka z Uzbekistanu ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży czereśni 17 kwietnia. Na tamten moment cena za kilogram wynosiła 26,5 USD, czyli około 112 złotych. W 2021 roku sprzedawane były za 82,50 zł za kg. Widać znaczną różnicę w cenie. Czy proroctwo internautów się sprawdzi i polskie czereśnie przekroczą kwotę 200 złotych?

2022 rok rokiem przymrozków - będzie mniej czereśni?

W 2021 roku z początkiem czerwca pojawiły się pierwsze polskie czereśnie. Na ten moment oprócz Uzbekistanu wiadomo, że właśnie rozpoczęły się zbiory we Włoszech w regionie Apulii. Pierwszą zbieraną odmianą będzie Bigarreau, następnie Giorgia i z końcem czerwca Ferrovia.

- W porównaniu z poprzednią kampanią dojrzewanie jest opóźnione o co najmniej tydzień. Wynika to z częstych spadków temperatur, które spowalniały proces fenologiczny roślin oraz wydłużony czas kwitnienia i wiązania zawiązków, co jednak doprowadziło do poprawy jakości i większych owoców-wyjaśnia Iganzio Tateo, właściciel Tateo Srl. Oraz dodaje - Oczekiwane ilości nie są tak wysokie, jak w zeszłym roku, kiedy producenci i handlowcy zmagali się ze znaczną nadwyżką, co z kolei doprowadziło do obniżenia cena produktu.

Import do Polski czereśni świeżych (kategoria CN 08092900 - Czereśnie świeże) w 2021 roku wyniósł 5,7 tys. ton, a jego wartość 62,8 mln zł. Oznacza to duży wzrost w relacji rok do roku zarówno pod względem ilości, jak i też pod względem wartości.

W 2021 roku na polskim rynku czereśni królowały Turcja i Uzbekistan

W 2021 roku głośno było o bardzo niskich cenach czereśni. Hurtowe ceny zaczynały się nawet w okolicach 5 złotych za kilogram. Głównym problemem okazał się wtedy niekontrolowany import z Turcji i Uzbekistanu.
- Gdy sezon na polską czereśnię jeszcze się nie zaczął, firmy zaczęły ściągać owoce z Grecji, Serbii czy Turcji - słyszymy w gospodarstwie sadowniczym Hanat w okolicach Sandomierza - A historie o czereśniach sprzedawanych za 100 zł za kilogram obiegły internet. A potem nagle w Polsce mieliśmy upały i sadownicy mieli zapas czereśni największy od lat. To przełożyło się na ceny.

Polski Związek Sadowników i zamieszanie wokół czereśni 

Poprosiliśmy o komentarz wiceprezesa Polskiego Związku Sadowników Krzysztofa Czarneckiego, który dzisiaj 09.06.2022 r. uczestniczył w Konferencji Czereśniowej, koło Sochaczewa w miejscowości Złote. Było to spotkanie klubu czereśniowego.

- Ta czereśnia, która się pokazała w tej chwili w sklepach, jest sporadycznym towarem i występuje w bardzo małych ilościach i nie wszędzie. Zawsze ta pierwsza czereśnia wywołuje sensacje i zaniepokojenie jak ta cena się ukształtuje. Dwa lata temu jak sobie przypominam, początkowo było to 70 złotych, a w zeszłym już 160 zł za kilogram, a to przez to, że sprowadzana jest z południa Europy lub północy Afryki, gdzie uprawiana jest prawdopodobnie w tunelach - komentuje Krzysztof Czarnecki.

Polskie czereśnie za 3-4 tygodnie, będzie miał kto zbierać?

Jak podkreśla wiceprezes Krzysztof Czarnecki, cena ta ma się nijak do ceny polskiej czereśni, która prawdopodobnie zbierana będzie za około 3 – 4 tygodnie.

- Ja mam taką nadzieję, że nasze czereśnie nie będą z kolei za tanie, a owoc ten ma to do siebie, że jak dobrze się prezentuje, to za dobrą cenę się sprzeda. W zeszłym roku ta rozbieżność w towarze na rynku detalicznym była w granicach 10 – 30 złotych – komentuje Czarnecki.

Pamiętajmy jedynie, że koszty wzrosły i są to koszty również pracowników, którzy te czereśnie zbierają, a aktualnie i tych brakuje.

Jak ceny czereśni kształtowały się w poprzednich latach?

Z danych rynku hurtowego Bronisze na dzień 13 lipca 2017 roku kilogram czereśni kosztował około 15 złotych, w 2018 cena spadła do 11 złotych, w 2019 utrzymała się na tym samym poziomie. W 2020 roku widoczna była lekka podwyżka i czereśnia zdrożała do 13 złotych, aby w 2021 roku osiągnąć rekordową cenę – 5 złotych na kilogram.

Zbiory i handel zagraniczny czereśni

Ceny skupu, hurtowe i detaliczne kształtowane są poziomem podaży na rynku krajowym, kształtowanej głównie wielkością zbiorów. W 2021 r. zbiory czereśni wg danych GUS w Polsce z 30 września wyniosły 58 tys. ton, wobec 50 tys. ton w roku 2020. W ostatnich dziesięciu latach nieznacznie większe niż w 2021 r. były zbiory czereśni tylko w 2018 r. W latach 2012–2018 import czereśni wahał się wokół 2–8 tys. ton. W 2020 r. przywóz tych owoców wyniósł około 4,7 tys. ton, wobec 2,4 tys. ton w roku 2020. Spowodowane to było silnym wzrostem cen czereśni pochodzących z produkcji krajowej, a z drugiej strony obniżeniem cen importowych czereśni. W 2020 r. przeciętne ceny importowe czereśni wyniosły 2,33 euro/kg i były o 21% niższe w porównaniu z rokiem poprzednim.

A jak z krajowymi truskawkami?

Na cenę krajowych truskawek, które właśnie pojawiają się na rynkach, na pewno wpływ będą miały występujące na przełomie lutego i marca huragany. Truskawki hodowane pod osłonami uległy zniszczeniom i nie wszystkie uprawy udało się uratować.
Jak mówił nasz zaufany producent spod Trzemeszna, straty zniszczonych tuneli, w których uprawiał truskawkę, są tak duże, że nie opłaca mu się tego naprawiać, ani starać o odszkodowanie. Truskawek w tym roku będzie po prostu mniej.


Aktualne ceny na rynkach hurtowych mają się następująco:

 • Warszawa – Bronisze notowania z dnia 09.05.2022 r.
  Truskawka krajowa – od 18,00 – 25,00 zł za kg
  Truskawka import – od 11,00 – 13,00 zł za kg
 • Kalisz – Giełda Kaliska notowania z dnia 09.05.2022 r.
  Truskawka krajowa – 20,00 – 24,00 zł za kg
  Truskawka import– 10,00 – 15,00 za kg
 • Radom- Rynek Hurtowy Radom S.A. notowania z dnia 09.05.2022 r.
  Truskawka krajowa – 26,00 zł za kg

Więcej o cenach pisaliśmy TUTAJ! 

Bernat Patrycja
Źródło: freshmarket,polskiesadownictwo,money.pl
Fot: envatoelements

14. czerwiec 2024 16:41