StoryEditor

Czy dopłaty dla rolników mogą powstrzymać wzrost cen żywności ?

23.02.2022., 11:52h

Wysokie koszty nawozów, które osiągnęły zawrotne ceny, przekładają się na droższą żywność i odbijają na końcowych konsumentach. Komisja Europejska z początkiem marca ma przedstawić unijny plan działania. Dopłaty do zakupu nawozów.

Na początku marca Komisja Europejska ma przedstawić unijny plan działań, jakie można podjąć, w tym umożliwić rządowe dopłaty.

Chłodnie wypełnione po brzegi owocami, nikogo nie dziwią, a owoce coraz trudniej sprzedać.

- Topowa odmiana jabłek, Empire potaniała. Kosztuje max. 2 zł/kg. Jest go po prostu za dużo na rynku, ucięły się kierunki eksportowe - wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach. Dodaje, że Cortland i Lobo trzymają cenę.

- Odmiana jabłek Cortland, profesjonalnie przygotowana, odsortowana potrafi kosztować nawet 50 zł za skrzynkę. Lepszej jakości Golden - 40 zł za skrzynkę. Reszta przeciętnie sprzedawana jest po 20 zł/kg - wylicza Kmera.

Więcej: Spadły ceny jabłek. Sadownicy zrozpaczeni. 

Zielone światło z Brukseli

Nieustannie rosnące ceny nawozów, przekładają się na wzrost cen niektórych produktów. Sadownikom zatem straty mogłyby zrekompensować dopłaty do nawozów. Polski rząd chce wprowadzić takie rozwiązanie, jednak czeka na zielone światło z Brukseli. Dopłaty przyznawane byłyby do zakupu tony nawozów.

- Mam nadzieję, że uda się to zrealizować, bo te ceny są zbyt duże, to wszystko może potem przełożyć się na produkcję żywności. Zresztą wprowadziliśmy zerowy podatek VAT na żywność, to przynosi efekty, ale one są niewystarczające – mówi Marek Kwitek, poseł RP, PiS.

Bernat Patrycja
Źródło:kielce.tvp.pl
Fot: envatoelements

23. maj 2024 01:14