StoryEditor

Czy tarczówka marmurkowata będzie zagrożeniem dla polskich sadów?

14.09.2021., 11:42h

Coraz częściej dochodzą do nas informacje o nowych miejscach żerowania tarczówki marmurkowatej. W USA pluskwiak ten niszczy lokalnie nawet cały plon. Jak plaga. W Europie odnotowany w Lichtensteinie i Szwajcarii. Czy jest zagrożeniem dla naszych upraw?

Skąd się wzięła tarczówka marmurkowata (Halyomorpha halsy)?

Pierwotnym miejscem występowania tego szkodnika jest wschodnia Azja. Pod koniec lat 90-tych tarczówka marmurkowata trafiła do Stanów Zjednoczonych i w parę lat rozprzestrzeniła się na cały kraj. W Europie po raz pierwszy zauważona została w 2004 r w Lichtensteinie i od tego czasu systematycznie rozprzestrzenia się na cały kontynent.

Jak ten szkodnik przenosi się z kraju do kraju?

Tarczówka marmurkowata przemieszcza się na własnych skrzydłach, nawet do 5 km od miejsca zimowania. Na większe odległości, z reguły trafia przenoszony na warzywach i owocach importowanych z innych krajów. W Polsce dotychczas nie odnotowano dotychczas pojawienia się tego szkodnika

Szkodnik bardzo nie wybredny  

Tarczówka marmurkowata żeruje na:

drzewa owocowe takich gatunków, jak: jabłoń, morela, morwa, morela, czereśnia, śliwa, brzoskwinia, grusza,

krzewy owocowe: malina, winorośl

warzywa, takie jak papryka, fasola, pomidor, kukurydza cukrowa, brokuł, ogórek

drzewa i krzewy leśne i ozdobne, takie jak abelia, klony, budleja, kryptomeria, cyprysy, ketmia, wiciokrzew, róża pomarszczona, wierzby.

Objawy żerowania tarczówki marmurkowatej na roślinach uprawnych

Pluskwiaki nakłuwają rośliny podczas pobierania skoku, wprowadzają ślinę z enzymami. Głównym obiektem zainteresowania tego szkodnika są kwiaty i owoce, nie pogardzą również liśćmi i łodygami. Okres intensywnego żerowania przypada od połowy lipca do połowy września.Objawy żerowania są zróżnicowane w zależności od gatunku rośliny, uszkodzone ziarna w kolbie kukurydzy są niedorozwinięte, zapadnięte i odbarwione. Owoce papryki, pomidora i oberżyny w miejscach nakłuć mają jasne, rozległe plamy lub nekrotyczne plamki, owoce gniją i opadają.


Tarczówka marmurkowata

PIORIN alarmuje !

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do obecności agrofaga na borówkach i innych roślinach wrzosowatych należy poinformować o tym fakcie najbliższą jednostkę organizacyjną Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Zdjęcia: Instytut Ogrodnictwa-PIB Skierniewice
20. maj 2024 13:53