StoryEditor

Drobna plamistość liści drzew pestkowych – objawy i zwalczanie

06.09.2021., 11:41h

Instytut Ogrodnictwa – PIB przypomina, iż sady wiśniowe po zbiorach wymagają troski. Wilgotny koniec sierpnia może spowodować, że drobna plamistość drzew pestkowych zaatakuje sad. Jak rozpoznać chorobę i jak ją zwalczać?

Drobna plamistość drzew pestkowych – biologia i objawy

Drobna plamistość liści drzew pestkowych wywoływana jest przez grzyba Blumeriella jaapii. Zarodniki zimują na opadłych w sadzie liściach, porażonych w poprzednim sezonie. Wiosną powstają na nich zarodniki workowe, które wraz z deszczem i wiatrem przenoszą się na drzewa. W ten sposób następuje infekcja pierwotna, która atakuje najniżej położne liście. Na zainfekowanych liściach rozwijają się zarodniki konidialne, bardziej lotne, i to one które odpowiadają za infekcje wtórną. W ten sposób choroba rozprzestrzenia się w obrębie korony drzewa, a następnie drzew oraz sadów sąsiednich.

Objawy infekcji grzyba najczęściej ograniczają się do liści, rzadko można znaleźć je na szypułkach. Na koniec maja, na wierzchniej stronie porażonych liści można zaobserwować drobne plamki, z czasem zmieniające kolor z bladozielonych w brunatne. Najczęściej skupiające się przy brzegach blaszki liściowej. Tam gdzie pojawią się plamy, na spodniej stronie liścia, pojawiają się małe zgrubienia, będące skupiskami zarodników konidialnych. Wraz z postępem choroby, ilość plamek na liściach przybywa, a infekcja obejmuje kolejne liście. Ostatecznie liście żółkną i opadają. W najgorszym przypadku może dojść do całkowitego opadu liści z drzewa jeszcze przed zbiorami.

Drobna plamistość drzew pestkowych atakuje przede wszystkim wiśnie, lecz zdarza się również w sadach czereśniowych. Bezpośrednie efekty choroby to ogołocenie drzew z liści. W wyniku, którego zanika powierzchnia fotosyntetyczna, a drzewo nie jest w stanie wzrastać ani wykarmić zalążków. Owoce tracą wartość handlową. Drobna plamistość pośrednio przyczynia się również do występowania uszkodzeń mrozowych oraz chorób kory i drewna. W skrajnych przypadkach prowadzi do zamierania roślin.

Drobna plamistość drzew pestkowych IO-PIB

Zwalczanie drobnej plamistości drzew pestkowych w sadach wiśniowych

Jeśli w wilgotnych sezonach, po inspekcji sadu po zbiorach, stwierdzi się, że ponad 10% liści jest porażonych, należy wykonać 1–2 zabiegi fungicydami. Są one również wskazane, jeżeli sierpień i wrzesień okażą się wilgotne oraz deszczowe. Do ochrony sadów, po zbiorze Instytut Ogrodnictwa – PIB zaleca wykorzystanie:

  • Carpene 544 S.C.
  • Dodifun SC
  • Syllit 65 WP
  • Syllit 544 SC
  • Luna Experience 400 SC.

Ważne jest, aby w przypadku stosowania fungicydów wprowadzić ich rotację oraz dostosować dany preparat, zarówno do aktualnie panujących warunków pogodowych, jak i presji patogenu. Zwalczanie drobnej plamistości liści drzew pestkowych jest dość łatwe, ponieważ grzyb Blumeriella jaapi jest wrażliwy na działanie chemicznych środków ochrony.

Autor Joanna Białek
Zdjęcia FB - Instytut Ogrodnictwa - PIB
22. maj 2024 23:38