StoryEditor

Ekologiczne gruszki Xenia. Znacie tę odmianę?

01.09.2022., 00:00h

Zbiory gruszek w Holandii zwykle rozpoczynają się wraz z drugim tygodniem września. W tym roku posadzono dodatkowo, aż 25 hektarów odmiany Xenia. Planują zwiększyć podaż o 1,5 miliona kilogramów.

W drugim tygodniu września rozpoczynają się zbiory gruszki odmiany Xenia w Holandii. W roku 2022 posadzono jeszcze 25 hektarów tej odmiany klubowej.

- Chcemy zwiększyć holenderską podaż gruszek Xenia o 1,5 miliona kilogramów rocznie - mówi Raymond van Ojen z Xenia Europe. - Na szczęście mamy listę oczekujących sadowników, którzy chcieliby sadzić Xenię, ale ekspansja odbywa się obecnie głównie u obecnych producentów. W tym roku całkowite zbiory powinny wynieść 12 milionów kg, więcej niż w 2021 r.

Jak przekazuje Raymond van Ojen, spodziewane są zbiory na poziomie 95%, z czego 90% ma mieć klasę 70+, co korzystnie wpłynie na sprzedaż.
- Ciepła pogoda w Europie oznacza, że to małe kalibry będą głównie poddane presji -dodaje.

Skórka i brix

- W zeszłym roku zimna wiosna spowodowała więcej brązowienia. W tym roku nie mamy tego problemu. Również przy Brix 12/13 zawartość cukru jest na dobrym poziomie. Gruszkom nie zabrakło wody i, dzięki fertygacji dobrze się rozwijają – wyjaśnia przedsiębiorca.

Ceny energii wpłynęły na ceny owoców?

- Wyższe ceny energii oznaczają, że przeszliśmy na niewielki wzrost cen. Niemcy znów będą naszym głównym rynkiem, ale w ostatnich latach stworzyliśmy ładny rynek zbytu we Włoszech i Francji. Cieszymy się, że te rynki się rozwinęły. Ponownie będziemy mieć stoisko na Fruit Attraction, aby zwrócić uwagę na gruszki Xenia w krajach Europy Południowej. Biorąc pod uwagę upał w miejscach takich jak Hiszpania, spodziewam się popytu również tam, szczególnie na gruszki większego kalibru.

Jeżeli chodzi o ekologiczne odmiany..

Zbiór gruszek ekologicznych Xenia jest mniejszy niż w roku 2021. W zeszłym roku wynosił około 800 to, w tym będzie na poziomie 500 ton. Rynek i zapotrzebowanie na owoce ekologiczne ciągle rośnie. W tym sezonie dostępne są również oprócz wspomnianej odmiany Xenia, odmiana Konferencja. Konferencja do sprzedaży trafiła już w tygodniu.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: freshplaza
Fot: envatoelements

20. czerwiec 2024 21:28