StoryEditor

Eksport polskich jabłek i borówki do Indonezji?

08.11.2019., 15:10h

W ramach działań związanych z pozyskiwaniem nowych rynków zbytu dla polskich produktów rolnych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi aktywne starania o otwarcie rynku Indonezji.

Polskie jabłka pojadą do Indonezji?

Aktualnie trwają prace nad dostępem do rynku indonezyjskiego polskich jabłek i borówki. Niezależnie od złożenia wniosku o uznanie przez stronę indonezyjską polskiego systemu bezpieczeństwa żywności, równolegle przygotowywany jest wniosek o zatwierdzenie laboratoriów wykonujących badania płodów rolnych w zakresie bezpieczeństwa konsumenta.

Zatwierdzanie polskich laboratoriów przez stronę indonezyjską

Po zatwierdzeniu przez stronę indonezyjską laboratoriów przeprowadzających badania w celu potwierdzenia spełnienia przez importowane towary wymagań w zakresie bezpieczeństwa żywności (pozostałości pestycydów, metale ciężkie, mykotoksyny, skażenia mikrobiologiczne), do czasu uznania polskiego systemu bezpieczeństwa żywności, jedynie te laboratoria będą mogły wydawać dokumenty będące warunkiem importu.

MRiRW informuje o możliwości złożenia wniosków

Ponieważ zgodnie z wymaganiami strony indonezyjskiej możliwe jest zatwierdzenie zarówno laboratoriów urzędowych, jak i komercyjnych, Ministerstwo informuje o możliwości złożenia wypełnionych dokumentów aplikacyjnych (zgodnie z poniższym wzorem), do dnia 30 listopada br., które następnie zostaną przekazane stronie indonezyjskiej.
 
Ewentualne dodatkowe informacje można uzyskać za pośrednictwem Departamentu Hodowli Ochrony Roślin (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Formularz aplikacyjny znajdziesz tutaj.

Żródło: MRiRW

09. luty 2023 06:35