StoryEditor

Gdzie zwrócić plastikowe opakowania po ŚOR, które kupiliśmy w internecie?

07.10.2019., 15:08h
Rolnicy są zobowiązani przez normy prawne do właściwego postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin. Nie można wyrzucać ich łącznie ze śmieciami komunalnymi. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) od 2004 organizuję i nadzoruję System Zbiórki Odpadów PSOR w ramach którego opakowania po ŚOR należy zwracać do punktów sprzedaży.

Gdzie zwrócić opakowania po ŚOR?

W punktach sprzedaży należy zaopatrzyć się w worki do zbierania opakowań. Opakowania przepłukane trzykrotnie wodą należy przynieść z powrotem do sklepu. Według PSOR rolnik nie ma obowiązku okazać dowodu zakupu w punkcie sprzedaży. PSOR podaję stronę na której możemy znaleźć punkty odbioru Opakowań po ŚOR w naszej lokalizacji (http://systempsor.pl/punkty-odbioru/).


PSOR – punkty odbioru Opakowań po ŚOR

Rolnicy są zobowiązanie przez normy prawne do właściwego postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin zawierającymi takie piktogramy:

„Już w pierwszym roku funkcjonowania Systemu poziom zbiórki osiągnął 25% masy opakowań wprowadzanych na rynek. Dziś zbieramy około 56% opakowań - 64% tej masy zostaje poddana recyklingowi, zaś 28% odzyskowi energetycznemu. W ciągu 15 lat zebraliśmy od rolników w sumie ponad 19 tys. ton opakowań po środkach ochrony roślin.”

Kod odpadu 15 01 10*

Oddając takie opakowania należy się upewnić, że na karcie przekazania widnieje kod odpadu 15 01 10* ponieważ tylko firmy posiadające ten kod mogą utylizować opakowania po środkach ochrony roślin. Pamiętajmy, że utylizowanie na własną rękę tego typu odpadów jest niebezpieczne, a także niezgodne  z prawem. Wszelkie pytania i problemy związane z utylizacją opakowań plastikowych po ŚOR należy zgłaszać do PSOR pod numerami tel. 801 561 461 lub (58) 622 01 08 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Marcin Wieczyński

Źródło: PSOR

20. lipiec 2024 11:08