StoryEditor

Gruzińskie czereśnie trafią na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

04.04.2022., 11:58h

W lutym 2022 r. kilka gruzińskich firm wzięło udział w wystawie Gulfood 2022 w Dubaju. Jedna z firm zainteresowała kupców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W lutym 2022 r. odbyła się wystawa Gulfood 2022 w Dubaju, podczas której między innymi prezentowały się firmy z Gruzji. Jedna z nich szczególnie zainteresowała kupców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

- Kupujący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich byli zainteresowani wieloma artykułami owocowo-warzywnymi, ale my oferowaliśmy te owoce, które wcześniej eksportowaliśmy drogą lotniczą i w których mamy doświadczenie w sprzedaży. W tym przypadku jest to czereśnia – powiedział jeden z przedsiębiorców.
W Kachetii we wschodniej części Gruzji owoce zbierane są najwcześniej od maja do pierwszych tygodni czerwca. Firma planuje zebrać ponad 30 ton czereśni. Kolejne zbiory odbywają się w regionie Shida Kartli.Agrosor w sezonie 2021 eksportował już czereśnie do Kataru drogą lotniczą. Jednak jak zauważył Zurab Alavidze transport ten, był problematyczny ze względu na ograniczoną liczbę codziennych lotów z Tbilisi oraz opóźnienia przez linie lotnicze.
Zurab Alavidze spodziewa się, że w tym roku firma Agrosor wyeksportuje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jeszcze więcej czereśni niż do Kataru w poprzednim sezonie. Wszystko dzięki większej częstotliwości lotów. Zamiast jednego lotu do Kataru zaplanowane są trzy loty dziennie do Dubaju. Każdy lot jest w stanie zabrać od 1 do 1,5 tony owoców.
Aktualnie firma jest na etapie negocjowania cen z kupującymi. Rolnicy z Kachetii najprawdopodobniej otrzymają najlepszą ofertę w sezonie, również z uwagi na sam początek sezonu, gdzie ceny są zwykle i tak wyższe.
Według Zuraba Alavidze, czereśnie w pierwszym tygodniu zbiorów kosztować mogą od 15 do 17 lari za kg, co daje około 24 zł/kg.
Według danych z EastFruit początek sezonu 2021 dawał rolnikom ceny na poziomie średnio po 12 lari/kg (16,38 zł/kg), a w szczycie sezonu ceny spadły nawet do 4 lari/kg (5,46 zł/kg). 

opr. Bernat Patrycja
Źródło: polskiesadownictwo
Fot. envatoelements
20. czerwiec 2024 20:44