StoryEditor

Henryk Kowalczyk o dopłatach dla sadowników. Do jakich zakładów można oddać jabłka deserowe?

21.04.2022., 12:00h

Dziś 21.04.2022r. miała miejsce konferencja z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka i Premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której poruszony został temat dopłat do nawozów i jabłek deserowych. Henryk Kowalczyk poinformował również, gdzie i kiedy pojawi się lista zakładów przetwórczych, które zobowiązały się skupu.

Minister Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk wraz z Premierem Mateuszem Morawieckim brali udział w konferencji, w której mówili o dopłatach do nawozów oraz poruszony został temat dopłat do jabłek deserowych. Wiceminister i minister rolnictwa poinformował też, kiedy i gdzie pojawi się lista zakładów przetwórczych, które zobowiązały się skupu tych jabłek.

Program zdjęcia z rynku jabłek deserowych

Embargo, zamknięcie granicy rosyjskiej i białoruskiej, spowodowały brak możliwości eksportu jabłek deserowych, co z kolei wywołało nadwyżkę na tym rynku owoców i ma być zdjęta.

- W kolejnym tygodniu zakłady przetwórcze zaczną już mechanizm skupu jabłek deserowych, a różnica w cenie, która niestety wystąpi w wysokości 30 groszy, będziemy rekompensować sadownikom, którzy te jabłka deserowe mają – mówi Henryk Kowalczyk

- W przyszłym tygodniu na stronie ARiMR, będzie lista zakładów przetwórczych, które się zobowiązały do skupu jabłek deserowych z przeznaczeniem na cele przemysłowe i na podstawie tej listy, na podstawie sprzedaży będziemy rekompensować sadownikom ten ubytek dochodów – dodaje wiceminister.

14. czerwiec 2024 18:23