StoryEditor

Ilu rolników rzeczywiście dostało pomoc suszową? RPO zaniepokojony rozbieżnościami

15.05.2020., 11:05h

Opóźnienia w wypłacie pomocy suszowej zaniepokoiły Rzecznika Praw Obywatelskich. Zwraca on uwagę, że pieniędzy nie dostało dużo więcej rolników niż deklarował minister rolnictwa. Dlatego poprosił o wyjaśnienie tej kwestii i przedstawienie precyzyjnych danych.

Trochę matematyki, czyli liczby urojone 

Z informacji przekazywanych w kwietniu przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego wynikało, że pomocy suszowej nie otrzymało 10 proc. ogólnej liczby wnioskujących. Czyli to powinno być 35 tysięcy rolników. Ale minister informował, że jest to 91 tys. rolników. Następnie wskazał, że rekompensaty trafiły na konta 220 tys. wnioskujących. I tu znów niespodzianka, bo w tym samym czasie ARiMR oświadczyła, że pieniądze wypłaciła 140 tysiącom rolników. A więc pod koniec kwietnia jeszcze 215 tysięcy wniosków nie zostało rozpatrzonych!  

Nie do końca jasne są także sumy wypłat. Otóż do 21 kwietnia ARiMR wypłaciła  963 mln zł (140 tysiącom rolników). Do wypłaty pozostał więc prawie 1,4 mld zł (dla 215 tys. rolników). Minister powiedział z kolei, że 91 tysiącom rolników wypłaci 280 mln zł. Czyli wtedy dla kolejnych 124 tysięcy wnioskodawców zostałby ponad 1 mld do wypłaty. To bardzo duża dysproporcja. Być może chodziło ministrowi o to, że te 280 mln rozdzieli na 91 tys. rolników, ale tylko w formie zaliczki. Ten temat poruszaliśmy TUTAJ.

Bodnar zaniepokojony wyliczeniami ministra Ardanowskiego

Te zagmatwane wyliczenia nie spodobały się Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi, który ocenił, że „ich rzetelność budzi wątpliwości”.  Rzecznik jest także zaniepokojony ociąganiem się resortu rolnictwa i ARiMR w rozpatrywaniu wniosków i zwlekaniem z wypłatą pomocy. Dodatkowo obawy te potęguje fakt, że w tym roku uprawom znów zagraża  susza.

- Wyliczenia ARiMR wskazują  na dużo większy niż wynikający z informacji MRiRW odsetek wciąż nierozpoznanych wniosków. Wiele wątpliwości podnoszonych jest także w odniesieniu do wysokości kwoty przeznaczonej na pomoc suszową za rok ubiegły i obecny. Informacje podawane w tym zakresie są niejednoznaczne – podkreślił RPO.

Rolnikom należy się jasna informacja

Rzecznik zwrócił uwagę, że obywatele Polski mają zapisane w konstytucji prawo do dostępu do informacji publicznej o działalności organów władzy. Dlatego informacje o warunkach przyznawania i realizacji pomocy suszowej powinny być podane „w sposób jasny, spójny i rzetelny”.

Bodnar domaga się wyjaśnień od ministra

Dlatego RPO poprosił ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o precyzyjne dane, ilu rolników otrzymało pomoc po suszy w 2019 r. wraz z podaniem sumy wypłaconych kwot i średnich danych przypadających na gospodarstwo. Chce też wiedzieć, ilu rolników jeszcze czeka na rozpatrzenie wniosków i wypłatę rekompensaty za ubiegły rok. Poprosił także o wyjaśnienia co do przyczyn przewlekłości w rozpatrywaniu wniosków i o wskazanie kryteriów, na których podstawie szacuje się poniesione w wyniku suszy straty. Pyta ponadto,  jaka jest ogólna kwota na wypłatę pomocy za rok 2019 oraz jaka jest planowana w tym roku.

ksz, fot. Gościło

24. lipiec 2024 19:39