StoryEditor

IMGW ostrzega przed gradem w całej Polsce

12.06.2020., 11:07h

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Dziś i jutro mogą się one pojawić w całej Polsce. Będzie też bardzo ciepło - na termometrach zobaczymy nawet 31°C.

Przed nami dwa upalne i burzowe dni. IMGW prognozuje, że dziś i jutro w całej Polsce mogą pojawić się burze z gradem. To zła wiadomość dla rolników, bo kule gradowe, nawet te najmniejsze mogą spowodować poważne uszkodzenia roślin. Z kolei nawalne deszcze prowadzą do podtopień upraw. Wczorajsze, silne opady na w woj. łódzkim, na Mazowszu, Kujawach i Pomorzu spowodowały zalanie wielu pól. Miejscami spadło nawet 50 mm.

Z kolei 7 czerwca grad przeszedł w okolicy 
Mogielnicy, Rawy Mazowieckiej, Warki, Tomaszowa Mazowieckiego i Grójca, gdzie uszkodził wiele sadów.

Dziś i jutro burze z gradem

Na piątek IMGW przewiduje do 30 mm deszczu (na Pomorzu, Kujawach, wschodniej Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej oraz na południu kraju). Na pozostałym obszarze kraju będzie to ok. 20 mm.

Dziś temperatura maksymalna wyniesie od 26°C na zachodzie i południu Polski do 31°C na wschodzie. Chłodniej będzie nad morzem i w miejscowościach podgórskich: od 20°C do 23°C. Synoptycy spodziewają się wiatru słabego i umiarkowanego, ale w czasie burz może być porywisty do 70 km/h, a lokalnie na południu do 80 km/h.

Jutro burze z gradem są spodziewane w całej Polsce, poza Suwalszczyzną i północnym Podlasiem. IMGW przewiduje, że na zachodzie kraju spadnie do 30 mm deszczu, na pozostałym obszarze do 20-25 mm.

W sobotę temperatura maksymalna niemal w całym kraju wyniesie od 28°C do 30°C, jedynie na krańcach północnych i północnym wschodzie oraz w miejscowościach podgórskich od 20°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty do 80 km/h.

ksz, na podst. IMGW, fot. A.Okła

 

22. lipiec 2024 07:46