StoryEditor

Indeks Bezpieczeństwa Żywności - które miejsce ma Polska w tym rankingu?

Pod względem bezpieczeństwa żywnościowego dla mieszkańców Unia Europejska zajmuje 2. miejsce na świecie, a Polska ma 25 pozycję - wynika z danych Global Food Security Index (Indeksu Bezpieczeństwa Żywności). Jakie czynniki wpływają na tę pozycje?

Jak informuje Euraktiv.pl, Indeks Bezpieczeństwa Żywności to badanie, które uwzględnia czynniki wpływające na bezpieczeństwo żywnościowe w ponad stu krajach na całym świecie. Wyniki krajów są uszeregowane według elementów systemu żywnościowego, takich jak przystępność cenowa, dostępność, jakość i bezpieczeństwo, a także zasoby naturalne i odporność.

Do liderów światowego bezpieczeństwa żywnościowego należą takie europejskie kraje jak Finlandia, Irlandia i Holandia, które w rankingu znalazły się w pierwszej dwudziestce. Polska zajmuje w rankingu 25 pozycję. Gorzej od nas wypadły m. in. Węgry (36. miejsce), Słowacja 40. miejsce) i Bułgaria (44. miejsce).

Według Euraktiv.pl, dla Unii Europejskiej kwestia bezpieczeństwa żywnościowego zeszła na dalszy plan. Zdaniem unijnego komisarza ds. środowiska oceanów i rybołówstwa Virginijusa Sinkeviciusa w UE ważniejszymi problemami są teraz: nadmierna konsumpcja żywności, marnotrawienie żywności, otyłość mieszkańców UE i wpływ produkcji żywności na środowisko. Wiele zmian w unijnym systemie produkcji i bezpieczeństwa żywnościowego zajdzie jednak w związku z wprowadzeniem Nowego Zielonego Ładu i strategią "From farm to fork", czyli "od pola do stołu".

Jednak ze stanowiskiem komisarza Sinkeviciusa nie do końca można się zgodzić. Owszem Europa ma możliwość uzupełniania własnej produkcji żywności o żywność importowaną z całego świata, ale w ostatnich latach anomalia pogodowe (susze, powodzie czy ataki zimy) znacznie ograniczyły rolnicze, ogrodnicze i sadownicze zbiory w wielu unijnych krajach.

oprac. bcz
Źródło:Euraktiv.pl
Fot. pixabay
23. maj 2024 01:34