StoryEditor

Jak chronić sad przed drugim pokoleniem owocówki śliwkóweczki ?

16.08.2021., 11:40h

Tegoroczna zimna wiosna spowodowała, że drugie pokolenie owocówki śliwkóweczki zaatakowało dopiero teraz. Jak wygląda i żeruje owocówka śliwkóweczka? Jak się chronić sad przed tym szkodnikiem?

Co to za cholera - czyli jak rozpoznać owocówkę śliwkóweczkę.

Owocówka śliwkóweczka to mały motyl, o rozpiętości skrzydeł między 12 a 14 mm i szarobrązowym marmurkowatym wzorze. Zimuje w oprzędach umieszczonych w korze, glebie lub liściach które opadły. Szkodnik ten budzi się gdy temperatura powietrza ma powyżej 12 stopni C. Gąsienice wgryzają się w owoce i tam żerują. W wyniku tego działania owoce przestają rosnąć, przebarwiają się na fioletowo i opadają. Pełen cykl rozwojowy trwa ok. 57 dni. Drugie pokolenie, zazwyczaj rozpoczyna nalot w drugiej połowie lipca. W tym roku chłodna wiosna spowodowała, że termin ten przesunął się na połowę sierpnia. Niestety, w porównaniu z pierwszym pokoleniem, gdzie samice składają 30-40 jaj, letnie pokolenie jest zdecydowanie płodniejsze. Samica może złożyć nawet do 150 jaj.

 

Kiedy jest odpowiedni moment na oprysk?

Aby precyzyjnie określić moment oprysku, warto zastosować feromonowe pułapki monitorujące. Dyspensery wydzielają feromony, które wabią samice, gotowe do kopulacji. W wyniku czego przylepiają się do pułapki i tym samym pokazują kiedy i jak mocno rozpoczyna się lot. Na kwaterę 3-6 ha powinniśmy zamontować przynajmniej 2 pułapki i regularnie co 2 dni sprawdzać. Kiedy w pułapce pojawi się 12-15 motyli na 3-4 dni, należy wykonać oprysk. Dla odmian późnych powtórzyć ewentualnie po 2 tygodniach.

Zobacz też: Jak walczyć z owocówką śliwkóweczką?

Jaki preparat zastosować na owocówke śliwkóweczkę

Aby skutecznie zwalczyć owocówkę śliwkóweczkę należy wykorzystać insektycydy, które w  składzie mają chlorantraniliprol czy benzoesan emamektyny. Taki skład ma między innymi Affirm 095 SG. Maksymalnie dajemy go 2,5 kg/ha, opryskiem drobną kroplą.

Ponadto do ochrony śliw, można wykorzystać między innymi:

  • Acelan 20 SP
  • Corleone 200 S.C.
  • Exirel 100 S.C.
  • Klortranil
  • Kobalt 200 S.C.
  • Lanmos 20 SP 
Autor: Joanna Białek
22. maj 2024 11:42