StoryEditor

Jak zmiany klimatu wpłyną na różne regiony świata

04.03.2022., 11:53h

Zmiany klimatyczne odbijają się na całym świecie, ale każdy region stawia czoła innym zagrożeniom. Jak zmiany klimatu wpłyną na poszczególne z nich?

Reuters przygotował zestawienie, w którym dowiemy się jak zmiany klimatu wpłyną na rożne regiony świata.

-Wszyscy jesteśmy bezbronni - powiedział peter Alexander, główny autor raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z Uniwersytetu w Edynburgu.

Jedna część świata zmagać się będzie z ekstremalnymi upałami, szalejącymi pożarami, tak przyszłość innych miejsc zależna będzie od topnienia lodu i podnoszącego się poziomu morza.  

AZJA

Azja narażona jest na topnienie himalajskich lodowców. Woda gromadzić się może w śród gór, tworząc jeziora. Z czasem jednak zacznie spływać w dół, narażając na niebezpieczeństwo górskie społeczności. W 2019 roku ponad 9 milionów ludzi z całej Azji zmuszonych było przez burze i powodzie do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania.

AFRYKA

Mieszkańcy Afryki są szczególnie narażeni na stres cieplny. Jeżeli globalne ocieplenie przekroczy 1,5 Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, spowoduje to śmierć około 15 osób na każde 100 000 co roku z powodu ekstremalnych temperatur.

AMERYKA ŚRODKOWA I POŁUDNIOWA

Słynące z różnorodnych roślin i zwierząt lasy deszczowe Amazonii, są podatne na susze i pożary. W niektórych częściach Andów susze i burze oraz powodzie cały czas się nasilają. Jeżeli połączymy to z niestabilnością gospodarczą i geopolityczną, spodziewać się możemy fal migracji.

EUROPA

W 2019 roku doświadczyliśmy fali upałów, która dała tylko namiastkę tego co nadejdzie dla Europy, jeśli ocieplenie klimatu osiągnie poziom 3 stopni Celsjusza. Do tego dochodzą ograniczenia związane z adaptacją ludzi i istniejących systemów opieki zdrowotnej.

AMERYKA PÓŁNOCNA

Zniszczenia przyrody i źródeł utrzymania spowodowane przez pożary na terenie zachodnich Stanów Zjednoczonych i Kanadzie, przyczyniają się do zniszczenia wody i powietrza. Nawet jeżeli wzrost temperatury utrzyma się na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza to i tak wiele regionów Stanów Zjednoczonych narażonych będzie na burze, huraganów i wzrost poziomu wody. To wszystko zakłócić może łańcuch dostaw i handel międzynarodowy.
A w Arktyce topniejący lód morski, ocieplenie temperatury i rozmrażanie wiecznej zmarzliny przyczyni się do wyginięcia wielu gatunków zwierząt.

AUSTRALIA

Australijska Wielka Rafa Koralowa i lasy wodorostów mają swój ograniczony poziom tolerancji na temperaturę. Jeżeli ta będzie wciąż rosła doprowadzi to do nieodwracalnych zmian. Ekstremalne pożary dotkną południową i wschodnią Australię oraz część Nowej Zelandii.

Patrycja Bernat
Źródło: Reuters
Fot: envatoelements

24. lipiec 2024 20:59