StoryEditor

Jakie są aktualne ceny jabłek na targowiskach? O jakie odmiany pytają klienci?

23.03.2022., 11:56h

Na Rynku Wildeckim w Poznaniu, pojawiły się już ogórki i pomidory z uprawy szklarniowej. Możemy zatem zaopatrzyć się w polskie produkty w tym szeroki. Jakie są ceny warzyw i owoców? O co pytają i czego szukają klienci detaliczni? Jaka przyszłość czeka lokalne ryneczki?

W Poznaniu na okolicznych rynkach możemy zaopatrzyć się już w tzw. nowalijki. Ogórki, pomidory z uprawy szklarniowej są już dostępne w sprzedaży. Szeroka oferta wielu odmian jabłek. Produkty pochodzą z WGRO – Wielkopolskiej Giełdy Rolno – Ogrodniczej, gdzie wszyscy mają swoich sprawdzonych dostawców oraz z własnych sadów.

Sprzedający warzywa i owoce liczą na lepsze obroty latem

Rynek Wildecki wydaje się uśpiony, zawsze kojarzony z miejscem tętniącym życiem, aktualnie przeżywa kryzys. Okolica, w której znajduję się targowisko, jest w remoncie, co znacznie wypłynęło na obroty sprzedających.

- Ludzie są wygodni, wolą sobie podjechać, niż przejść się kawałek dookoła Wildy, aby dojść do rynku - komentuje pani Izabela sprzedająca na targowisku.
- Brak ludzi, straganów jest coraz mniej, opłaty są coraz wyższe, za prąd płacimy tutaj więcej niż w domu za miesiąc – dodaje Pani Ewa, która również zajmuje się handlem.

Remont targowiska zaczął się w grudniu 2021 roku i był to najgorszy miesiąc, jaki spotkał handlujących. Zanotowali nawet o 90% mniejszy obrót. Jedynym ratunkiem jest okres letni, gdzie ludzi przyciągają przede wszystkim truskawki.

Czy winna tej sytuacji jest również cena?

- Ceny są takie same jak rok temu, nic się nie zmieniło, a pomidory są nawet tańsze. Ceny, które pamiętam, gdzie wcześniej polskie pomidory wchodziły na rynek, to był koszt około 35 zł za kilogram, teraz jest to 22 - 24 zł – mówi Pani Ewa z Lubonia.

Co na rynku jabłek?

Odmiany, które królują na każdym straganie to przede wszystkim:

  • Champion - 4 zł za kg;
  • Kiku - 4 zł za kg;
  • Cortland - 4zł za kg;
  • Starking - 4 zł za kg;
  • Ligol, coraz Bostop -  4 kg za kilogram.

Jabłka, o mniejszym kalibrażu z przechowalni można dostać nawet o połowę taniej.

  • Prince - 2,50 zł za kg
  • Lobo - 2,50 zł za kg;
  • Delicja - 2,50 zł za kg;
  • Ligol, Cortlnad czy Champion -  2,50 zł za kilogram.

O jakie odmiany pytają klienci?

- Najczęściej pytają o nowe odmiany takie jak Kiku, czy o nową odmianę gali – czerwoną. Pojawia się również Ligol, Cortland oraz Champion. Kiku, aktualnie jest najbardziej chodliwą odmianą, nadaje się na soki, ponieważ się nie pieni. Odmiana Bostop z kolei idealnie nadaje się na szarlotki czy jabłeczniki, tak jak latem antonówka – komentuje jedna z Pań.

Co możemy jeszcze kupić na ryneczku?

Na ryneczku dostępne są również bardziej „egzotyczne” produkty jak limonki, papryczki chilli, imbir, melon, czy mango w cenie 9 zł za sztukę, awokado za 6 złotych, granat za 7 zł.
Borówki możemy kupić już za 60 złotych za kilogram, truskawki natomiast 22 złote za opakowanie 250 gram.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji! 

23. maj 2024 01:19