StoryEditor

Kanada: rząd zapłaci za kwarantannę pracowników sezonowych

16.04.2020., 11:02h

Kanadyjski rząd przeznaczył 50 mln dolarów kanadyjskich (ok. 148 mln zł) na sfinansowanie 14-dniowej kwarantanny zagranicznych pracowników sezonowych, którzy przyjeżdżają do pracy w rolnictwie. Tamtejsi rolnicy otrzymają po 1500 dolarów kanadyjskich (ok. 4458 zł) zwrotu za transport, zakwaterowanie i wyżywienie każdego pracownika.

Co roku do Kanady przyjeżdża ok. 50-60 tysięcy sezonowych pracowników, którzy znajdują zatrudnienie w rolnictwie. Mimo to i tak brakuje rąk do pracy. Przynajmniej 15 tys. miejsc pracy w tym sektorze pozostaje nieobsadzonych.

- Jeszcze przed restrykcjami związanymi z koronawirusem, sektor rolno-spożywczy już był zagrożony znacznymi niedoborami siły roboczej. Teraz okazuje się, że będzie jeszcze więcej miejsc pracy do obsadzenia – informuje w komunikacie kanadyjskie ministerstwo rolnictwa.

1500 dolarów kanadyjskich za kwarantannę pracownika sezonowego

W tym roku przez epidemię koronawirusa zarówno w Kanadzie, jak i wielu krajach na świecie zatrudnienie obcokrajowca jest trudne i może się znacznie opóźnić, ponieważ po przekroczeniu granicy musi on odbyć dwutygodniową kwarantannę. Dlatego rząd Kanady zdecydował się pomóc tamtejszym rolnikom i pokryć koszty tej kwarantanny. Przeznaczył na to kwotę 50 mln dolarów kanadyjskich.

W ramach tego programu rolnicy otrzymają po 1500 dolarów kanadyjskich na każdego zagranicznego pracownika. W zamian za to zapewnią mu transport, zakwaterowanie i wyżywienie, a także opiekę zdrowotną.

- Tymczasowi zagraniczni pracownicy są podstawą naszego zaopatrzenia w żywność. Będziemy współpracować z rolnikami, aby zapewnić im pracowników, których potrzebują – powiedział Marco Mendicino, kanadyjski minister imigracji, uchodźców i obywatelstwa.

Jednak, jak zastrzega Marie-Claude Bibeau, kanadyjska minister rolnictwa i żywności, pracodawcy, którzy nie dostosują się do wytycznych w sprawie kwarantanny pracowników będą podlegać surowym grzywnom i sankcjom.

Oprac. ks na podst. Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Kanady
Fot. pixabay

20. lipiec 2024 11:58