StoryEditor

Komisja Europejska zgodziła się na dopłaty

25.03.2022., 11:56h

Komisja Europejska podjęła w końcu ostateczną decyzję, godząc się na dopłaty do nawozów. Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował: Jest zgoda! 

O tym, że będą dopłaty do nawozów, informował już 18 marca premier Mateusz Morawiecki. Ale wciąż nie było wiadomo, czy KE wyrazi zgodę na uruchomienie takiej pomocy. Urzędnicy w Brukseli ociągali się z wydaniem decyzji prawie dwa miesiące.

Teraz jest już pewne, że rolnicy będą mogli ubiegać się o to wsparcie. Wczoraj, 24 marca, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował na Twitterze, że KE zgodziła się na dopłaty do nawozów.

- Cieszę się, że udało mi się przeforsować w UE pakiet pomocy dla rolników: 1) uruchomienie rezerwy kryzysowej WPR, 2) zgodę na dopłaty do nawozów, 3) umożliwienie produkcji rolnej na obszarach nieprodukcyjnych, 4) interwencję na rynku wieprzowiny, 5) przyśpieszenie wypłaty dopłat – napisał komisarz.

KE uruchamia pomoc dla rolników

Pakiet pomocowy, o którym wspomina Wojciechowski został przyjęty przez KE 23 marca. O wsparciu, jakie UE zamierza udzielić rolnikom pisaliśmy TUTAJ.

Do polskich rolników miałoby trafić ok. 135 mln euro (635 mln zł). By pomóc im w przetrwaniu kryzysu, KE zezwoliła też na wcześniejsze wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Przelewy mają ruszyć 16 października 2022 roku. Nabór wniosków ma ruszyć dziś, 25 marca i potrwa do 29 kwietnia.  Ponadto, w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, unijni gospodarze będą mogli uprawiać rośliny na terenach ugorowanych. Dzięki tej decyzji obsianych może zostać dodatkowo ok. 4 mln ha. Jednocześnie, jak poinformował Wojciechowski, KE zgodziła się na wypłatę dopłat do nawozów.

Dopłaty do nawozów: 500 zł do ha upraw i 250 zł do ha użytków zielonych

Dopłaty będą przeznaczone na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Stawka pomocy wyniesie do 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych oraz do 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw. Więcej o limitach, stawkach, wnioskach i terminach dopłat do nawozów przeczytasz TUTAJ.

Kamila Szałaj
fot. arch. WiOM

20. maj 2024 13:41