StoryEditor

Mikrobiologiczne preparaty wsparciem w Zielonym Ładzie

03.03.2022., 11:52h

1 marca 2022 r. odbyła się konferencja, na której firma Corteva Agriscience przedstawiła nową serię produktów z linii biologicznej wspierającą rozwój i ochronę roślin. Corteva biologicals to produkty mikrobiologiczne, preparaty feromonowe, nawozy organiczne i biologiczne środki ochrony roślin. Wszystko to aby wpierać producentów w nowych wymaganiach rynku.

Firma Corteva Agriscience przedstawiła nową serię produktów z linii biologicznej wspierającą rozwój i ochronę roślin. Wszystkie preparaty są naturalnego pochodzenia, aby uzupełnić konwencjonalne rozwiązania w ochronie roślin.

Corteva Agriscience 2030

W ramach zrównoważonego rozwoju Corteva Agriscience 2030 na polskim rynku dostępne są takie preparaty jak:

  • Utrisha™ N;
  • BlueN®;
  • Kinsidro™ Grow.

Na uwagę sadowników zasługuje BlueN®. Został on zarejestrowany w uprawach sadowniczych takich jak: jabłoń, grusza, truskawka, wiśnia, czereśnia, śliwa, brzoskwinia, morela, orzechy, winorośl. BlueN® zawiera bakterie Methylobacterium symbioticum mające zdolność pobierania azotu z powietrza.
Bakterie M. symbioticum tworzą kolonie o różowym kolorze, które absorbują długie fale światła. Wytwarzana metylobamina absorbuje światło ultrafioletowe i w ten sposób działa jak antyoksydant redukujący stres powodowany przez promieniowanie UV. Umożliwia to roślinie wykorzystanie większej ilości światła, a więc większą aktywność fotosyntetyczną. BlueN® przechwytuje azot atmosferyczny (N2) i przetwarza go na jony amonowe (NH4+) z wykorzystaniem nitrogenazy.

– Produkty z linii biologicznej są odpowiedzią Cortevy na wyzwania, przed jakimi stoi obecnie rolnictwo. Naturalnie poprawiają wigor i zdrowotność roślin, a tym samym zwiększają ich plony. Wspieramy producentów, oferując im wszystkie dostępne narzędzia i pokazując, jak je łączyć w celu uzyskania najlepszych wyników – mówił Przemysław Szubstarski, dyrektor Corteva Agriscience w Polsce.

– Na całym świecie, szczególnie w Europie, wycofywane są substancje czynne, z których rolnicy korzystali przez ostatnie lata. Aby ochronić uprawy i zapewnić konsumentom bezpieczną żywność, rolnicy będą coraz częściej korzystać z rozwiązań łączących ochronę konwencjonalną z biologiczną. Od rolników wymaga się również ograniczenia stosowania nawozów, aby poprawić jakość wód powierzchniowych i ograniczyć emisje gazów cieplarnianych – dodaje Szubstarski.

Bakterie przyszłości

Stosowanie preparatów biologicznych to idealne uzupełnienie konwencjonalnych rozwiązań. Jakie mają znaczenie?

  • dzięki nim możemy zmniejszyć liczbę wykonywanych zabiegów;
  • pozytywnie wpływają na plonowanie;
  • poprawiają ekosystem;
  • polepszają strukturę gleby;
  • wzmacniają różnorodność mikrobiologiczną;
  • są bezpieczne dla środowiska.
W produktach mikrobiologicznych znajdują się między innymi specjalnie wyselekcjonowane bakterie zasiedlające część nadziemną roślin, które mogą pobierać azot z atmosfery i przekształcać go w formę dostępną dla roślin. Nawozy z serii biologicals mają działanie biostymulujące, pomagają roślinom pobierać składniki odżywcze z gleby, a następnie wykorzystywać je w bardziej skuteczny sposób. W efekcie poprawiają metabolizm roślin, zwiększają ich potencjał plonotwórczy, a także pomagają roślinom lepiej reagować na stresy środowiskowe, takie jak brak wody, nadmierne temperatury lub przymrozki. Biologiczne środki ochrony roślin z nowej linii mają działanie bezpośrednie (np. preparaty zawierające grzyb Beauveria bassiana, który zabija szkodniki) lub pośrednie (środki aktywizujące naturalne mechanizmy obronne roślin).

Opr. Bernat Patrycja
Źródło: mat. pras.corteva
Fot: corteva
20. czerwiec 2024 21:32