StoryEditor

Minister Ardanowski apeluje do rolników w sprawie wniosków o dopłaty za 2020 rok!

Od niedzieli 15 marca wnioski w ARiMR można składać za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, a od poniedziałku 16 marca oświadczenia w sprawie dopłat bezpośrednich za pośrednictwem poczty lub do skrzynek wrzutowych. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski apeluje do rolników w związku z epidemią koronawirusa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 15 marca rolnicy w całym kraju mogą składać wnioski o przyznanie płatności obszarowych, płatności PROW oraz płatności w ramach programu „Dobrostan zwierząt” drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. To jedyna droga złożenia wniosku, chyba że rolnik posiada małe gospodarstwo i chce złożyć oświadczenie zamiast wniosku, w którym potwierdza, że od zeszłego roku nie zaszły żadne zmiany w zakresie powierzchni użytków rolnych i struktury zasiewów.

Ale takiego oświadczenia nie złoży w najbliższym czasie osobiście w ARiMR. Z uwagi na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa ARiMR – o czym już pisaliśmy – od poniedziałku zamyka swoje biura dla wszystkich interesantów. Kontakt z Agencja jest możliwy tylko listownie, telefonicznie lub elektronicznie. Dlatego takie oświadczenie w sprawie dopłat można wysłać drogą pocztową lub za pośrednictwem skrzynek wrzutowych, które ARiMR ma przygotować w biurach powiatowych. Chociaż Agencja pracuje także nad uruchomieniem możliwości składania oświadczeń drogą elektroniczną.

Taką informację przekazał rolnikom w niedzielny wieczór minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

– Biorąc pod uwagę okoliczności związane z epidemią koronawirusa i konieczność nas wszystkich – nikt nikogo nie zwalnia z odpowiedzialności – do ograniczania kontaktów z innymi ludźmi, by nie dopuścić do przenoszenia choroby, gorąco proszę by kontaktować się z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa drogą elektroniczną. Przypomnę, że od kilku lat możemy składać eWnioski, czyli wnioski w wersji elektronicznej. W zeszłym roku skorzystało z tego ok. 90% rolników.Chcę żeby w tym roku wszyscy z tego skorzystali. Ci, którzy nie mają zmian w strukturze zasiewów i w powierzchniach działek, mogą składać oświadczenia  – termin ich składania wydłużyliśmy do 15 kwietnia. Również Agencja w specjalnym komunikacie poda w jaki sposób te oświadczenia będzie można składać także drogą elektroniczną. Natomiast ci, którzy nie mają zdolności lub umiejętności elektronicznych mogą to zrobić za pośrednictwem poczty lub kontaktować się biurami ARiMR, które w najbliższych dniach będą miały skrzynki wrzutowe – zapowiedział minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa na zakończenie poprosił, by w ciągu najbliższych dwóch lub nawet trzech tygodni nie kontaktować się z pracownikami ARiMR osobiście.

Zobacz film z apelem ministra!Źródło: topagrar.pl
22. lipiec 2024 06:39