StoryEditor

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad wydłużeniem terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

27.04.2022., 12:01h

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie ma zostać wydłużony do końca maja. Zgodnie z apelem organizacji rolniczych, ministerstwo rolnictwa przychyliło się do tego i pracuje nad przesunięciem zakończenia składania wniosków.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie zostanie wydłużony do końca maja. Czym ministerstwo rolnictwa uzasadnia tę decyzję?

Koszty produkcji i susza opóźniają złożenie wniosku o dopłaty

Resort podkreśla, że tegoroczna kampania składania wniosków odbywa się w bardzo trudnych dla rolników warunkach ekonomicznych, wywołanych wysokim wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej i niekorzystną pogodą. 

- Wielu rolników nie podjęło jeszcze decyzji o planowanych zasiewach w swoich gospodarstwach, oczekując stabilizacji cen na podstawowe środki do produkcji rolnej – tłumaczy ministerstwo.

Dopłaty bezpośrednie 2022: termin składania wniosków przedłużony do 16 maja

Resort rolnictwa proponuje więc wydłużenie terminów składania wniosków o dopłaty bezpośrednie o dwa tygodnie – do 31 maja 2022 r. Zmiany we wnioskach będzie można nanosić do 15 czerwca 2022 roku. 
- Wydłużenie ww. terminów jest zgodne z oczekiwaniami polskich rolników, którzy będą mieli więcej czasu na wypełnienie wniosków o przyznanie płatności za pośrednictwem elektronicznego formularza wniosku - wyjaśnia ministerstwo.

Dopłaty bezpośrednie 2022: co się zmieniło?

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności PROW rozpoczął się 15 marca 2022 r. W porównaniu do lat ubiegłych jest kilka ważnych zmian w przyznawaniu dopłat, a także w sposobie i terminie składania wniosków. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zmiana miejsca i sposobu logowania do aplikacji eWniosekPlus

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, dokumenty można złożyć tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosek. 
Ale UWAGA! Zmieniło się miejsce i sposób logowania do aplikacji eWniosekPlus - rolnik będzie może złożyć wniosek po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE), dostępnej na stronie internetowej ARiMR. 
Aby złożyć wniosek przez Internet, nie jest wymagany bezpieczny podpis elektroniczny. Aplikacja automatycznie wysyła wniosek do właściwego biura powiatowego.

Rolnik musi mieć prawo do użytkowania gruntów

Inną ważną zmianą jest wprowadzenie wymogu posiadania przez rolnika ubiegającego się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) prawa do użytkowania wszystkich gruntów, do których ubiega się on o przyznanie płatności.

ARiMR odprowadzi składkę na ubezpieczenie upraw

Kolejną nowością będzie to, że ARiMR w imieniu rolnika dokona przelewu części dopłat na rachunek bankowy zakładu ubezpieczeń, w którym rolnik wykupił ubezpieczenie upraw z dotacją Skarbu Państwa. W ten sposób rolnik, za pośrednictwem ARiMR, opłaci polisę.

Będzie nowa forma dopłat - uzupełniająca płatność podstawowa

W tym roku przywrócona zostanie dodatkowa forma dotacji, czyli uzupełniająca płatność podstawowa (UPP). To jedna z najważniejszych zmian w dopłatach bezpośrednich. Ma ona zwiększyć wysokość dopłat bezpośrednich powyżej unijnej średniej. 
Płatność ta będzie przyznawana na takich samych warunkach, jak w 2013 r. W ramach UPP nie będzie obowiązywał limit powierzchni – do otrzymania UPP uprawnieni będą wszyscy rolnicy ubiegający się o jednolitą płatność obszarową. Na płatności w kampanii 2022 r. rząd przeznaczył 400 mln zł. To oznacza, że rolnik dostanie więc ok. 40 zł/1 ha.

Zmiany w płatnościach PROW

Od tego roku pojawią się także zmiany w płatnościach PROW 2014–2020 w działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym. Kilka istotnych zmian przewidziano także w płatnościach dobrostanowych. Wypłata środków z tytułu dopłat bezpośrednich rozpocznie się w połowie października 2022 roku w formie zaliczek.
W ubiegłym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Budżet przeznaczony na ich realizację wynosił 15,63 mld zł. Natomiast cały budżet na płatności obszarowe za 2021 rok to nieco ponad 3 mld zł.

oprac. Kamila Szałaj
Fot. envatoelements

14. czerwiec 2024 17:22