StoryEditor

Muszka plamoskrzydła rozpoczęła nalot na sady. Jak zwalczać drosophila suzukii?

17.08.2021., 11:40h

Instytut Ogrodnictwa -PIB alarmuje, iż na południu polski pojawiły się pierwsze osobniki Muszki plamoskrzydłej (drosophila suzukii). Szkodniki zaobserwowano na plantacji borówki wysokiej. W zeszłym roku spowodował on duże straty w sadach. Czy da się skutecznie zwalczać muszki plamoskrzydłe?

Jak rozróżnić muszkę owocową od muszki plamoskrzydłej?

Drosophila suzukii, czyli ‘muszka plamoskrzydła’, to mucha z rodziny wywilżyn (Drosophilidae). Jest ona podobna do znanej u nas muszki owocowej (Drosophila melanogaster), która pojawia się zawsze tam, gdzie obecne są sfermentowane soki owocowe. Rozmnaża się bardzo szybko, dlatego często nie można jej się pozbyć z miejsc, gdzie przechowywane są owoce. Rozróżnia je jednak to, że muszka owocowa pojawia się tam, gdzie są uszkodzone owoce, a ‘muszka plamoskrzydła’ żeruje głównie na nieuszkodzonych owocach. Dlatego jest znacznie bardziej uciążliwa.

Pułapka z atraktantem fot. IO-PBI facebook
Monitoring i masowe odłowy Drosophila suzukii

Zanim podejmiemy decyzję o chemicznym zwalczaniu Drosophila suzuki, konieczne jest przeprowadzenie monitoringu. W tym celu, najpóźniej miesiąc przed początkiem dojrzewania owoców, w sadzie wieszamy 2 pułapki z atraktantem zapachowym. Sprawdzamy je regularnie, raz w tygodniu. Gdy zauważymy na nich pierwsze osobniki muszki plamoskrzydłej, można zastosować masowe odłowy. Polegają one na powieszeniu 150-200 pułapek/ ha sadu. Efektywność takiego działania to zmniejszenie populacji Drosophila suzukii o 40-60% .

Alternatywne możliwości zmniejszania populacji Drosophila suzuki w sadzie.

Działania sanitarne są, również pomocne w zwalczaniu muszki plamoskrzydłej w sadzie. Ta skuteczna, choć pracochłonna metoda, polega na zbieraniu wszystkich opadłych na ziemię owoców, oraz z roślin – tych przejrzałych, popękanych czy uszkodzonych przez ptaki, gdyż to właśnie zapach fermentujących owoców wabi na plantację Drosophila suzukii i inne muchówki. Zebrane owoce muszą być zamknięte w szczelnych opakowaniach z pokrywą i fermentować przez co najmniej 2 tygodnie. Po tym czasie można wykorzystać ferment jako nawóz naturalny.  

Jakie insektycydy możemy zastosować?

W sadach i na plantacjach wciąż trwają zbiory owoców, dlatego wybierając środek musimy pamiętać, aby był on zarejestrowany i z krótkim okresem karencji. Gdy zauważymy, że w pułapkach przybywa szkodników, możemy zastosować preparaty zawierające jako substancje czynną:

- spinosad
- deltametrynę
- cyjanotraniliprol
- benzoesan emamektyny

Zobacz też: Nowa broń w walce z muszką plamoskrzydłą.

Autor: Joanna Białek
Fot. Instytut Ogrodnictwa - PIB /facebook 

23. maj 2024 02:01