StoryEditor

Nadwyżki jabłek – sady sokowe rozwiązaniem ?

29.03.2022., 11:56h

Bieżąca sytuacja, która sprawiła utratę rynku Rosji i Białorusi, zmusza do poszukiwania rozwiązań.

Związek Sadowników RP, w związku z trudną sytuacją na rynku jabłek, spowodowaną utratą rynku Rosji i Białorusi, czyli czołowych importerów polskich jabłek, poszukuje rozwiań dla zagospodarowania nadwyżek jabłek w naszym kraju.

W dniu 21.03.2022 roku w siedzibie Spółki Dӧhler w Kozietułach odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Sadowników RP:

  • Krzysztof Czarnecki;
  • Krzysztof Cybulak;
  • Maciej Cybulak;
  • Irena Kręcisz;
  • Aleksandra Kapusta.
Z przedstawicielami Spółki Dӧhler:
  • Piotr Podoba;
  • Andrzej Szwaczyna.

Jednym z pomysłów, aby rozwiązać zaistniały problem nadwyżki, w produkcji jabłek jest dostosowanie gospodarstw sadowniczych do wymogów rynkowych, między innymi przekształcenie części istniejących sadów na przemysłowe – sokowe. W sadach takich 100% zbioru przeznaczone będzie do przetwórstwa na sok.
Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest możliwość ograniczenia kosztów produkcji w sadzie.
Ochrona i nawożenie może zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Cięcie, jak również zbiór mógłby odbywać się mechanicznie.

Stała cena

Spółka Dӧhler proponuje możliwość podpisania umowy na dostarczanie jabłek dowolnych odmian z sadów przemysłowych, gwarantując stałą cenę na okres minimum 3 lat. Zapewni to gospodarstwom stabilność i pewny dochód.
Wszelkie szczegóły współpracy będą ustalane z zainteresowanymi sadownikami na drodze indywidualnych negocjacji z DӦHLER Sp. z o.o.
Związek Sadowników RP proponuje swoim członkom wsparcie w zakresie merytorycznej analizy treści umowy dotyczącej zakupu surowca- jabłek przemysłowych.
Zainteresowanych sadowników zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z działem zakupu surowca:
DӦHLER Sp. z o.o.
Kozietuły Nowe 66 J
05-640 Mogielnica
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: polskiesadownictwo.pl
Fot: envatoelements

24. maj 2024 08:45