StoryEditor

Nowe prawo – kara za nieuprawnione używanie określenia „eko” i „bio”

15.04.2022., 11:59h

Według nowego prawa, które przewiduje łatwy dostęp do wykazu producentów rolnych, przewidywane są kary za nieuprawnione użycie sformułowania takiego jak „eko” i „bio”.

Zaufanie konsumentów do rolnictwa ekologicznego to podstawa do jego rozwoju.
- Taki ma być efekt przepisów szykowanych przez rząd – mówi DGP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Wyjaśnia też, że stosowanie chwytów reklamowych sprawia, że konsument jest zagubiony i ma problem z dokonaniem wyboru, tak aby zakupić produkt, który rzeczywiście spełnia wymogi ekologii.

Wsparcie rolników ekologicznych

Takie rozwiązania ma za zadanie również wsparcie rolników, którzy stosują ekologiczny materiał siewny. Co w późniejszym czasie przełoży się na jakość, wzrost plonów, a także większą obecność na rynku. Projekt ustawy aktualnie czeka na rozpatrzenie przez sejm.

Co się teraz zmieni?

Jak zauważyła prawnik z zespołu prawa żywnościowego kancelarii WKB, Magdalena Zielińska-Kuć, w Polsce kontrola i certyfikacja produkcji ekologicznej oparta jest na ustawie o rolnictwie ekologicznym z 2009 r. Co zmieni się dzięki nowej ustawie?
Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych w dalszym ciągu będzie sprawować nadzór nad produkcją ekologiczną, wraz z inspekcją weterynaryjną oraz inspekcją ochrony roślin i nasiennictwa. A zadania, które związane będą z kontrolą i certyfikacją produkcji ekologicznej, pozostaną pod zarządem upoważnionych jednostek certyfikujących.

Źródło: forsal.pl
Fot: envatoelements

20. czerwiec 2024 21:54