StoryEditor

Odmiany jagodny kamczackiej, do uprawy w Polsce cz. II

17.09.2021., 11:42h

W zeszłym tygodniu zaprezentowaliśmy 3 odmiany jagody kamczackiej tj. Wojtek, Genotyp nr 44, Genotyp nr 30, które można z powodzeniem uprawiać w Polsce. Możliwość wykorzystania tych odmian w naszym kraju sprawdził Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. Dziś przedstawiamy kolejne 3 odmiany.

Aurora

Kanadyjska odmiana jagody kamczackiej, pochodząca od rosyjskiej odmiany Solovey i japońskiej odmiany MT46.55. Udostępniona producentom w 2012 r. Krzew silnie rosnący, o pokroju zwartym, wzniesionym i sztywnych, prostych pędach. Osiąga wysokość 160–180 cm i szerokość do 120 cm. Owoce wydłużone, cylindryczne, czasem gruszkowatego kształtu, słodkie (do 16 Bx), łatwe do zbioru. Nadają się do spożycia jako deserowe i do przetwórstwa. Dojrzewają z reguły pod koniec czerwca i nie mają tendencji do opadania. Średnia masa owoców 1,8 g, długość do 30 mm a średnica 12 mm. Dojrzewają nierównomiernie i zbiór części z nich może się przedłużyć do połowy lipca. Odmiana plenna, z jednego krzewu w pełni owocowania można zebrać 3 do 5 kg owoców. Odmiany do zapylenia krzyżowego to Borealis i Indigo Gem.

Indigo Gem

Odmiana wyhodowana w Kanadzie. Owoce tej odmiany dojrzewają najwcześniej z ocenianych odmian kanadyjskich. Z reguły w pierwszej dekadzie czerwca. Krzew o pokroju kulistym, rośnie średnio-silnie, osiąga wysokość 150 cm i szerokość 120 cm. Jest średnio zwarty, o sztywnych pędach. Owoce owalne, średniej wielkości, lekko zwężone na końcach,...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów SAD
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
27. lipiec 2024 11:05