StoryEditor

Odmiany jagodny kamczackiej, do uprawy w Polsce cz. II

17.09.2021., 11:42h

W zeszłym tygodniu zaprezentowaliśmy 3 odmiany jagody kamczackiej tj. Wojtek, Genotyp nr 44, Genotyp nr 30, które można z powodzeniem uprawiać w Polsce. Możliwość wykorzystania tych odmian w naszym kraju sprawdził Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. Dziś przedstawiamy kolejne 3 odmiany.

Aurora

Kanadyjska odmiana jagody kamczackiej, pochodząca od rosyjskiej odmiany Solovey i japońskiej odmiany MT46.55. Udostępniona producentom w 2012 r. Krzew silnie rosnący, o pokroju zwartym, wzniesionym i sztywnych, prostych pędach. Osiąga wysokość 160–180 cm i szerokość do 120 cm. Owoce wydłużone, cylindryczne, czasem gruszkowatego kształtu, słodkie (do 16 Bx), łatwe do zbioru. Nadają się do spożycia jako deserowe i do przetwórstwa. Dojrzewają z reguły pod koniec czerwca i nie mają tendencji do opadania. Średnia masa owoców 1,8 g, długość do 30 mm a średnica 12 mm. Dojrzewają nierównomiernie i zbiór części z nich może się przedłużyć do połowy lipca. Odmiana plenna, z jednego krzewu w pełni owocowania można zebrać 3 do 5 kg owoców. Odmiany do zapylenia krzyżowego to Borealis i Indigo Gem.

Indigo Gem

Odmiana wyhodowana w Kanadzie. Owoce tej odmiany dojrzewają najwcześniej z ocenianych odmian kanadyjskich. Z reguły w pierwszej dekadzie czerwca. Krzew o pokroju kulistym, rośnie średnio-silnie, osiąga wysokość 150 cm i szerokość 120 cm. Jest średnio zwarty, o sztywnych pędach. Owoce owalne, średniej wielkości, lekko zwężone na końcach, jednolicie granatowe, z woskowym, jasnym nalotem, dojrzałe są słodkie i bardzo smaczne (do 17 Bx). Doskonałe do bezpośredniego spożycia, jak również świetne na przetwory. Nie mają tendencji do opadania. Średnia masa owoców 1,4 g, długość do 22 mm a średnica 13 mm. Dojrzewają równomiernie i zbiór można wykonać w jednym terminie. Nadają się do zbioru mechanicznego. Odmiana plenna, z jednego krzewu w pełni owocowania można zebrać 2,5–4 kg owoców. Zapylenie krzyżowe z odmianami: Aurora i Honeybee.

Vostorg

Odmiana wyhodowana w Rosji. Krzew o średniej sile wzrostu, średnio rozgałęziony, o pokroju wzniesionym i sztywnych, prostych pędach szkieletowych. Osiąga wysokość do 170 cm i średnicę do 150 cm. Owoce wydłużone, wrzecionowate, niebieskofioletowe z woskowym nalotem, słodkie i smaczne (do 15 Bx), łatwe do zbioru). Skórka mocna, a jagody są twarde, dzięki czemu dobrze znoszą transport. Dojrzewają z reguły równomiernie w połowie czerwca i nie mają tendencji do opadania. Nadają się do zbioru mechanicznego. Średnia masa owoców 1,6 do 2 g, długość do 34 mm a średnica 11 mm. Odmiana plenna, z jednego krzewu w pełni owocowania można zebrać 3 do 4 kg owoców. Polecane odmiany do zapylenia krzyżowego to Jugana, Docz Velikana i Bakczarskij Velikan.

Czy jagoda kamczacka będzie owocem przyszłości dla naszych plantatorów, również w sensie ekonomicznym? Odpowiedź na to pytanie zależy od poziomu podaży i popytu na jagodę kamczacką w następnych latach, od budowania świadomości i wizerunku tych bardzo wartościowych owoców wśród polskich i zagranicznych konsumentów. Będzie to zależało od kształtowania się cen zbytu oraz od poziomu jakości owoców i wielkości produkcji na naszych plantacjach. Dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla rynku owoców deserowych, będzie zapewnienie rąk do pracy, a zwłaszcza do zbioru owoców. Możliwe jest, że będzie rosła rola owoców dla przemysłu przetwórczego, zwłaszcza na poziomie małych, lokalnych, rodzinnych przetwórni.

Jagoda kamczacka

Zapewniając właściwe warunki wzrostu krzewom wybranych odmian jagody kamczackiej można oczekiwać pozytywnych efektów ekonomicznych. Dodatkowym atutem odmian polskiej selekcji jest ich przystosowanie do naszych warunków klimatycznych.

Artykuł ukazał się w 9/2021 wydaniu czasopisma Sad Nowoczesny. Zobacz jak znaleźć więcej informacji o nowoczesnym sadzie

Autor: mgr inż. Tomasz Golis

Opr. Joanna Białek

Zdj.: mgr inż. Tomasz Golis
24. maj 2024 09:26