StoryEditor

Olej napędowy drożeje. Limity na stacjach, w hurcie problemy z zamówieniami

05.03.2022., 11:53h

Napaść Rosji na Ukrainie zachwiała niemal wszystkimi rynkami, także energetycznymi. Ceny hurtowe i detaliczne paliw z dnia na dzień pną się w górę. Dla rolników dużym problemem jest obecnie hurtowy zakup paliw.

Rząd wprowadził obniżki podatku akcyzowego oraz podatku VAT na paliwa, o których już dawno zapomnieliśmy. Jednak gdyby nie one to litr paliwa byłby jeszcze droższy. 

Ceny paliw: Drogo, coraz drożej...

Na hurtowym rynku paliw każdy dzień przynosi podwyżki. PKN Orlen 1 marca sprzedawał w hurcie olej napędowy po 5 530 zł/m3, a najnowszy cennik na to paliwo z 5 marca to 6 632 zł/m3! W sprzedaży detalicznej na stacjach stawki już przekroczyły 7 zł/litr. 

Jak podaje serwis e-petrol.pl średnie ceny:
  • oleju napędowego w polskich rafineriach w hurcie to 6 366 zł/m3;
  • benzyny bezołowiowej Pb95 to 5 825 zł/m3 (dane z 4.03.2022 - w chwili publikacji tego artykułu dane z 5.03. nie były jeszcze dostępne).

Cena to jedno, dostępność drugie.. 

Jednak cena w hurcie i w detalu to jedno, a dostępność paliwa to drugie. O ile na większości stacji benzynowych paliwo jest dostępne, to np. Orlen na swoich stacjach wprowadził tuż po wybuchu wojny w Ukrainie limity tankowania.
  • Auto osobowe nie może zatankować więcej niż 50 litrów jednorazowo i to tylko do baku - nie można tankować paliwa do kanistrów;
  • Auta ciężarowe - i jak wynika z naszych informacji - także ciągniki rolnicze, mogą tankować jednorazowo do 500 litrów do zbiornika paliwa.
W ostatnich dniach i godzinach otrzymaliśmy od naszych Czytelników wiele sygnałów o problemach z zaopatrzeniem.

- Zadzwoniłem do hurtowego dostawcy paliwa i wpisał mnie na listę oczekujących. Nie wiem kiedy przywiozą mi paliwo do gospodarstwa, ani ile będzie ono kosztowało, ale zapewne cena dnia lub nawet godziny dostawy - informuje pan Wiesław z Wielkopolski.

- Udało mi się kupić 3 tys. litrów paliwa. Zamówiłem je w gdy wybuchła wojna w Ukrainie i przywieźli je we wtorek. Jednak ceny nie znam - jako stały klient mogę płacić przelewem po 7 dniach od zakupu, więc czekam na fakturę - mówi pan Marek z woj. wielkopolskiego.

- Od kilku dni dzwonie po sprzedawcach i nikt nie ma dostępnego paliwa w hurtowych ilościach. Na pytanie o to kiedy będzie dostępne, wszyscy rozkładają ręce. Rolnicy w mojej okolicy mają raczej ten sam problem, bo ciągniki tankują na stacjach - pisze pan Adam z woj. pomorskiego.

Jak można zatankować nieco taniej? Zniżka z Top Agrar Polska

W sytuacji, w której olej napędowy możemy kupić tylko na stacjach benzynowych, warto przypomnieć, że Prenumeratorzy Top Agrar Polska mogą liczyć na zniżkę w wysokości 0,08 zł na każdy litr paliwa zakupiony na stacjach PKN Orlen. Jeżeli jesteś naszym Prenumeratorem i chcesz skorzystać z tej możliwości to zadzwoń pod numer 61 886 29 02 (od poniedziałku do piątku) lub napisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Poinformujemy Cię w jaki sposób będziesz mógł skorzystać z tańszego paliwa.

Nie masz jeszcze prenumeraty? Sprawdź naszą ofertę TUTAJ!
fot. envatoelemenst
20. czerwiec 2024 21:33