StoryEditor

„Owoce pamięci” – sady starych odmian drzew owocowych w Łódzkim

17.11.2021., 11:45h

„Owoce pamięci” to projekt, realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, który ma na celu zachowanie starych odmian drzew owocowych. Kolejny sad powstał w gminie Bolimów.

Projekt „Owoce pamięci”

Projekt „Owoce pamięci” zainicjowany został z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II i obejmuje szereg działań związanych z zachowaniem drzew owocowych tradycyjnych odmian na terenie województwa łódzkiego. W ramach projektu tworzone są tradycyjne sady i aleje pamięci Jana Pawła II w przestrzeniach publicznych oraz inwentaryzowane są sady ze starymi odmianami owoców. Liczne konkursy i publikacje mają na celu promocje bioróżnorodności i tradycyjnych odmian drzew owocowych.

Kolejny sad mający zachować stare odmiany drzew owocowych

W gminie Bolimów (pow. Skierniewickim) powstał kolejny sad złożony ze starych odmian drzew owocowych w ramach projektu „Owoce pamięci”. Został założony w Joachimowie-Mogiłach z inicjatywy mieszkańców wsi na czele z sołtys Bożeną Ziombską.  Aby zachować różnorodność biologiczną regionu posadzono stare odmiany jabłoni, gruszy, śliw i wiśni. Z drzewek posadzonych jako „Owoce pamięci” w przyszłości powstaną kolejne sadzonki.

Pierwsze jabłonie mające przypominać o papieżu Polaku posadzono w czerwcu 2020 roku w Zgierzu przy kościele pod wezwaniem św. Jana Pawła II. W przeciągu tych prawie 2 lat w całym województwie założono ponad 200 sadów.

Autor: Joanna Białek
Fot. Facebook / Gmina Bolimów

24. maj 2024 09:10