StoryEditor

Premier Mateusz Morawiecki o wyrównaniu dopłat bezpośrednich

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Głównym tematem spotkań były negocjacje budżetowe przed zbliżającym się szczytem Rady Europejskiej, ale również temat istotny szczególnie dla rolników – wyrównanie dopłat bezpośrednich. 
– Po spotkaniu z Przewodniczącym Rady Europejskiej mam bardzo pozytywne refleksje. Poświęciliśmy szczególnie dużo czasu tak zwanym środkom własnym Unii Europejskiej, otóż do tej pory Parlament Europejski w szczególności podnosił aspekt budżetu na kolejną perspektywę i Polska bardzo wspiera PE w tym zakresie. Zaproponowaliśmy kilka opcji, które były do tej pory dyskutowane na różnych forach również na Radzie Europejskiej. W szczegółach omówiłem te koncepcje, jak one mogłyby się one kształtować w nowym budżecie UE i spotkało się to z dużym zainteresowaniem – mówił premier Morawiecki podczas konferencji prasowej. 

Premier wymienił kilka tematów, o których dyskutowano podczas rozmów m.in. o opłatach plastikowych, które powinny być proporcjonalne i regresyjne do dochodów per capita, o opłatach korporacji międzynarodowych na jednolitym rynku europejskim, o granicznym podatku śladu węglowego, którą miałyby uiszczać szczególnie firmy z dalekiego Wschodu m.in. za stal, cement, szkło, aby wyrównać poziom konkurencyjności na rynku. 

– Wspieramy także nowe cele, jednocześnie wskazujemy na konieczność zabezpieczenia środków na Wspólną Politykę Rolną. Jednym z naszych podstawowych postulatów jest to, aby rok po roku zmniejszał się dystans między dopłatami do 1 ha dla polskich rolników versus średnia europejska. W tym kierunku na pewno będziemy dążyli. Postaramy się razem z komisarzem Januszem Wojciechowskim, żeby to był proces jak najszybszy – przekonywał premier Morawiecki. 

oprac. dkol na podst. European Council/YT
Fot. premier.gov.pl

20. lipiec 2024 11:51