StoryEditor

Prezydenci 8 państw Europy opowiedzieli się za wstąpieniem Ukrainy do UE. Procedura rozpoczęta.

01.03.2022., 11:52h

28.02.2022 r. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Unii Europejskiej o niezwłoczne przyjęcie jego kraju do Wspólnoty. Podpisał wniosek, który został już zarejestrowany w Brukseli. We wtorek po południu Parlament Europejski przyjął wniosek i rozpoczął procedurę rekrutacyjną.

Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, przekazała we wtorek 01.03.2022 r. informację o przyjęciu wniosku Ukrainy, która w trybie nadzwyczajnym chce przystąpić do UE.

– Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie, wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości – stwierdziła Metsola.


Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola określiła cztery zasady mające duże znaczenie dla przyszłości Unii Europejskiej:

  • Europa nie może pozostać zależna od gazu pochodzącego z Kremla;
  • gotówka i zobowiązania
    - Oligarchowie Putina i ci, którzy go finansują, nie powinni już być w stanie wykorzystywać swojej siły nabywczej, aby ukryć się za fasadą szacunku, w naszych miastach, społecznościach lub naszych klubach sportowych- podkreśla Metsola.
  •  Europa musi dążyć do bezpieczeństwa i obrony;
  • walka z kampanią dezinformacyjną Kremla.


Prezydenci 8 państw Europy opowiedzieli się 28.02. za szybkim wstąpieniem Ukrainy do UE. Wezwali członków Wspólnoty do natychmiastowego przyznania Ukrainie kraju kandydującego.

Przedstawiciel Polski Andrzej Sadoś poprał ambasadorów w trakcie posiedzenia ambasadorów państw członkowskich UE. Powiadomił również o poparciu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podkreślił, że Polska będzie działała w tej sprawie dynamicznie i chce, żeby Ukraina jak najszybciej otrzymała status państwa kandydującego.

Źródła: PAP.pl/ .europarl.europa.eu
fot: envatoelements

23. maj 2024 01:11