StoryEditor

Rekordowe zapasy jabłek Gala. Co z ceną?

14.03.2022., 11:54h

W porównaniu z innymi odmianami zapas jabłek Gala jest największy w Europie. Cena hurtowa utrzymywana jest co prawda na nieco wyższym poziomie niż innych odmian, ale w dalszym ciągu odbiega od cen, które otrzymywali sadownicy w poprzednich sezonach. 

Zapasy odmiany Gala są najwyższe w Europie. Przekłada się to na ceny. Gala utrzymuje nieco wyższą niż pozostałe odmiany, jednak sadownicy nie są zadowoleni. W poprzednich sezonach cena była wyższa, a dodatkowo brak jest również przesłanek do jakiegokolwiek wzrostu sprzedaży.

Obecnie jabłka odmiany Gala sprzedawane są w zależności od kalibru:

  • kaliber 65+ - 1,00 – 1,50 zł/kg;
  • kaliber 70+ - 1,50 – 1,90 zł/kg.

Sektor jabłek deserowych boryka się z wieloma problemami. Sytuacja polityczna na wschodzie, białoruskie embargo, rosyjska agresja na Ukrainę, znacznie ograniczają możliwość eksportu jabłek z Polski. Aktualnie Polska dostarcza jabłka do Egiptu, ale konkurencja na tym rynku znacznie wzrosła. Dostawy do krajów Unii Europejskiej na pewno będą utrudnione, przez zapasy tej odmiany w pozostałych państwach członkowskich.

"Ratunkiem" przetwórstwo

Skup jabłek dla przemysłu, może być jedyną i ostatnią deską ratunku, ponieważ popyt na owoce deserowe jest bardzo niski, a przetwórstwo odbiera duże ilości jabłek w cenach 0,60 zł/kg, być może wywrze to presję na ceny sprzedaży jabłek deserowych... Według danych WAPA zapas jabłek Gala w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii wynosił na początku lutego 389 tys. ton. 23% więcej niż rok wcześniej. W Polsce jest to 135 tys. ton.


Bernat Patrycja
Źródło: nawozy.eu
fot. envatoelements

22. maj 2024 10:57