StoryEditor

Rosnące koszty na forum UE

03.03.2022., 11:52h

Freshfel Europe zorganizował 3 marca 2022 r. seminarium on-line dla członków, poruszające temat kosztów i aktualnych wyzwań dla producentów owoców i warzyw.

Podczas seminarium Freshfel Europe, poruszono temat kosztów i aktualnych wyzwań dla sektora między innymi owoców. Mirosław Maliszewski reprezentował Związek Sadowników RP.

Prezes Maliszewski opowiedział uczestnikom w jaki, sposób polscy sadownicy obecnie pomagają uchodźcom z Ukrainy, co spotkało się z uznaniem.

Głównym zagadnieniem było dojście do rozwiązania sytuacji związanej z wciąż rosnącymi kosztami. Wskazano również duże problemy logistyczne. Maliszewski zwrócił na pogłębiające się trudności handlowe jak brak kontenerów do wysyłki jabłek do Egiptu. Eksport z Chin cierpi z tego samego powodu.

Niepokojący jest również obserwowany w całej UE trend: wszystkie produkty drożeją, a ceny jabłek spadają.

- W najbliższej perspektywie kilku a może kilkunastu miesięcy handlu z Białorusią, Ukrainą i Rosją nic się nie zmieni. Taki stan rzeczy, przy obecnych zapasach jabłek w polskich magazynach bezwzględnie doprowadzi do dalszej obniżki ceny. Naszym zdaniem wyłącznie mechanizm wycofywania może wyhamować trend dalszego spadku cen i zagospodarowanie nadwyżki jabłek na rynku - spuentował Maliszewski.

Bernat Patrycja 
Źródło: Polskiesadownictwo
Fot: envatoelements

20. czerwiec 2024 21:34