StoryEditor

Rozwój technologii, która wkracza do rolnictwa. Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Rozwój technologii i łączności w ostatnich latach mocno wkracza do rolnictwa. Pokłady maszyn rolniczych, zaawansowane linie produkcyjne i przetwórcze. Warto pamiętać o cyberbezpieczeństwie.

Cyberbezpieczeństwo to pojemne hasło, pod którym kryją się wszelkie metody mające na celu ograniczenia ryzyka padnięcia ofiarą ataków cybernetycznych i złośliwego oprogramowania komputerowego. Rozwój ma swoje plusy i minusy, zatem jego znaczenia w świecie nie da się zanegować. Dlatego już wcześniej należy zadbać o ochronę danych wrażliwych i swoich finansów.

Wdrożenie zasad i programów zabezpieczających pozwala na zwiększenie ochrony wszelkiego rodzaju zasobów cyfrowych (plików, danych, nośników fizycznych) przed tym ogromnym zagrożeniem. Tym bardziej, że już teraz w życiu codziennym i zawodowym, nie da się uciec przed technologią.

Niestety, przestępcy nie śpią. Co więcej, stają się coraz bardziej cwani i pomysłowi. Wszystko po to, aby osiągnąć swoje cele. Dla użytkowników koszty działań cyberprzestępców bywają ogromne. Dotyczy to zarówno bezpośrednich kradzieży, jak i dodatkowych kosztów powiązanych z odzyskiwaniem tego rodzaju danych.

Praktyki powiązane z bezpieczeństwem cyfrowym są powszechnie wykorzystywane we wszelkiego rodzaju platformach e-commerce i wszędzie tam, gdzie używa się danych finansowych klientów.

Ofiary cyberataków w rolnictwie

W 2021 roku celem cyberataków stały się np. francuska firma Lactalis, która jest producentem szampana Laurent Perrier czy Molson Coors, drugi co do wielkości browar w Stanach Zjednoczonych.

Za pomocą ransomware zaatakowany również największy na świecie producent wołowiny i drobiu, brazylijski JBS Food. W wyniku tego, koncern aż na ponad tydzień musiał nie wstrzymać działalność swoich zakładów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii, a także zapłacić okup w wysokości 11 mln dolarów, po to, aby odzyskać dostęp do danych. Okazuje się, że zarówno wysokość okupu, jak i ofiara, którą jest firma działająca w branży spożywczej, to swego rodzaju nowy przełom. Od tego czasu, nawet firmy z sektora rolno-spożywczego, nie mogą czuć się bezpiecznie.

Już teraz, chociażby brytyjski łańcuch rolno-spożywczy, może być podatny na cyberataki. Jest to o tyle ważne, że tylko w 50 proc. jest on samowystarczalny w produkcji żywności. Drugie tyle zależy od importu. Zatem, każe zakłócenia pojedynczego ogniwa może zakłócić funkcjonowanie całej branży i mieć daleko idące konsekwencje

W zarządzaniu nad gospodarstwem i jego bezpieczeństwem może pomóc dobre oprogramowanie

Dzisiejsze nowoczesne gospodarstwa rolne to swoistego rodzaju przedsiębiorstwa. Oprócz celu nadrzędnego, czyli produkcji żywności, rolnik musi prowadzić pełną dokumentację swojej działalności czy monitorować rynek w poszukiwaniu najkorzystniejszych źródeł zbytu dla swoich produktów. Żeby mieć na to szansę, należy rozejrzeć się za dobrym oprogramowaniem.

Dobry program pomoże zorganizować codzienną działalność gospodarstwa, ale również, np. będzie nadzorował stan zasobów, a w razie potrzeby, wysyłał ostrzegające powiadomienia. Ale to tylko wierzchołek możliwości i bezpieczeństwa, jakie oferuje dobrze dobrane oprogramowanie, które wspomaga rolników w zarządzaniu gospodarstwem. Najważniejszą kwestią jest tu, wszakże ochrona naszych danych.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot: envatoelements

20. maj 2024 15:03