StoryEditor

Rząd przekłada podatek cukrowy na 2021 rok i szykuje projekt ustawy osłonowej. Powodem koronawirus

12.03.2020., 10:45h

Z powodu koronowirusa rząd zdecydował o przełożeniu wprowadzenia podatku cukrowego na 2021 rok. Obecnie Rząd szykuje projekt ustawy osłonowej, która ma stanowić wsparcie dla przedsiębiorstw.

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w programie „Gość Radia Zet” – Pracujemy nad ustawą osłonową. Pokażemy ją w przyszłym tygodniu. Planujemy jej wejście w życie od 1 kwietnia tego roku. Spowoduje to przesuniecie wprowadzenie podatku od cukru w napojach oraz JPK_VAT.

Ustawa osłonowa wsparciem dla przedsiębiorców i pracowników

Minister podkreśliła, że nowa regulacja oprze się na trzech filarach: odroczeniu spłat należności dla przedsiębiorców (PIT, CIT i VAT); poprawie płynności finansowej przedsiębiorstw; utrzymaniu pracowników na rynku pracy.

Nowa ustawa osłonowa będzie zakładała zwiększenie limitu pomocy de minimis dla przedsiębiorców z 200 tys. euro do 500 tys. euro. Zwiększone będzie również zabezpieczenie kredytu przez BGK z 60 do 80 %.

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć także na wsparcie z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych oraz z Funduszu Pracy. Będą mogli skorzystać z niego przedsiębiorcy, którzy od stycznia tego roku odnotowali spadek zysków o 15 %. Pieniądze mają być przeznaczone na zobowiązana względem pracowników.

Inne opłaty muszą poczekać

Rząd zaproponuje obowiązywanie nowej ustawy do końca roku, a jej skutków na kolejne dwa lata.

Emilewicz podkreśliła, że nowa regulacja spowoduje przesunięcie wprowadzenia nowych opłat. Na 1 lipca przesunięto wejście w życie JPK_VAT, natomiast podatek od cukru w napojach zostaje odłożony na początek przyszłego roku.

– Ustawa osłonowa zacznie obowiązywać najprawdopodobniej 1 kwietnia  – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Brak decyzji o zamknięciu sklepów i restauracji

Minister Rozwoju powiedziała, że na razie nie ma w planach zamykania sklepów i restauracji.

– W tej chwili najważniejsze było zamknięcie szkół. Chodziło o zaprzestanie przemieszczania się ok. 6 mln pracowników. To pierwszy radykalny krok. Póki co nie ma potrzeby zamykania placówek handlowych i restauracji.
22. lipiec 2024 06:59