StoryEditor

Sadownicy zablokują magazyny Biedronki. Protest przeciwko niskim cenom jabłek

21.01.2022., 11:48h

Związek Sadowników wzywa sadowników do protestu pod centrum logistycznym sieci Biedronka. – Galopujące koszty produkcji i coraz niższe ceny jabłek doprowadzą do upadku tysięcy gospodarstw – wskazują sadownicy. Oskarżają też sieci handlowe, że te dążą do wykorzystania ich trudnej sytuacji i wymuszenia kolejnych obniżek cen owoców.

Przy galopujących kosztach i niskich cenach owoców może upaść tysiące gospodarstw sadowniczych

– Sieci supermarketów po raz kolejny podejmują radykalne działania zmierzające do obniżenia cen jabłek dla producentów,  wykorzystują również w tym celu obowiązujące od 1 stycznia br. embargo na eksport polskich jabłek do Białorusi – można przeczytać w komunikacie do sadowników zamieszczonym na stronie Związku Sadowników RP.

Organizacja wskazuje, że przez gwałtownie rosnące koszty produkcji, w tym energii elektrycznej, paliwa, nawozów, środków ochrony roślin oraz kosztów pracowniczych i jednocześnie zdecydowanie zbyt niskie ceny jabłek może w krótkim czasie dojść do upadku tysięcy  polskich gospodarstw sadowniczych. 

Protest przeciwko praktykom sieci handlowych wobec sadowników

– Uszanujmy siebie i swoją pracę nie oddając towaru za bezcen! Wszystkich, którym zależy na przetrwaniu i prowadzeniu w kolejnych latach gospodarstwa wzywamy do udziału w proteście przed centrum dystrybucyjnym jednej z największych sieci handlowych w Polsce – apeluje Związek w swojej odezwie.

Sadownicy wyjaśniają także, że są zmuszeni do podjęcia akcji protestacyjnej, ponieważ w ich opinii instytucje państwowe, w tym resort rolnictwa czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie podejmują odpowiednich działań, które mogłyby położyć kres nieuczciwym praktykom sieci handlowych. A te często wykorzystują swoją przewagę kontraktową nad sadownikami.

Sadownicy będą protestować przed centrum logistycznym Biedronki w Parzniewie

– W tym trudnym czasie zjednoczmy się i zawalczmy razem o dalszy los polskiego sadownictwa! – apeluje Związek Sadowników RP.

Protest sadowników został zaplanowany na wtorek 25 stycznia 2022 roku od godz. 9.00 przed centrum logistycznym Jeronimo Martins Polska przy ul. Św. Jerzego 3 w Parzniewie.

Paweł Mikos
Fot. Archiwum Sadu Nowoczesnego (zdjęcie poglądowe)

09. luty 2023 06:59