StoryEditor

Sady Grójeckie współpracują z Warszawską Operą Kameralną

12.09.2021., 11:41h

Jaki związek mają jabłka i muzyka klasyczna? To nieoczywiste połączenie, jednak zaowocowało współpracą Sadów Grójeckich i Warszawskiej Opery Kameralnej. W jej wyniku, już 12 września zostanie otwarty Magiczny Ogród Opery z wieloma atrakcjami.

Muzyka poważna może wpływać na rośliny

Badania dotyczące wpływu muzyki na rośliny rozpoczęły się w już w połowie XX wieku. W kolejnych latach wielu naukowców kontynuowało ten badania. Zespół z Canadian University udowodnił, że rośliny rozwijają się lepiej pod wpływem wibracji o wysokiej częstotliwości. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego są nieco bardziej sceptyczni, ale nie odrzucają całkowicie tej tezy. Stwierdzili oni, że ktoś, kto „puszcza” swoim uprawom muzykę, naturalnie dba o nie bardziej niż pozostali i dlatego rosną one szybciej, więcej i są zdrowsze. Ciekawy eksperyment rozpoczęli ponad 10 lat temu właściciele winnicy Il Paradiso di Frassina. W winnicach słychać muzykę Mozarta. Właściciele zauważyli, że winogrona rosnące bliżej głośników rosną szybciej i wydają większe owoce. Eksperymentem zainteresowali się naukowcy z uniwersytetu we Florencji, którzy stwierdzili, że rośliny reagują na określone częstotliwości dźwięku, a nie samą muzykę. Nie zmienia to faktu, że częstotliwości Mozarta muszą podobać się winogronom.

Grójeckie jabłka będą „słuchać” muzyki w Warszawskiej Operze Kameralnej

- Być może również w naszych sadach zacznie rozbrzmiewać muzyka klasyczna – mówi Magdalena Wrotek-Figarska Dyrektor Generalna Stowarzyszenia Sady Grójeckie – na razie Jabłka Grójeckie będą „słuchać” muzyki w Warszawskiej Operze Kameralnej. W końcu jabłko, po zerwaniu to wciąż żywy owoc, zobaczymy czy będą bardziej się rumienić. Mówiąc jednak poważnie, uważamy, że Sadom Grójeckim bardzo blisko jest do opery. W końcu nasze jabłka to królewskie owoce, wywodzące się wprost od królowej Bony, a opera to królowa muzyki.

Magiczny Ogród Opery pełen jabłek

Współpraca Sadów Grójeckich i Warszawskiej Opery Kameralnej rozpocznie się iście po królewsku. Już 12 września od godzinie 10 na patio przed teatrem Warszawskiej Opery Kameralnej otwarty zostanie Magiczny Ogród Opery, który przeniesie wszystkich uczestników do czasów Mozarta. Atrakcje znajdą nie tylko miłośnicy opery, ale także dzieci i wszyscy ci, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z muzyką klasyczną. Od pantomimy, przez warsztaty wokalno-teatralne dla dzieci i zajęcia taneczne FitMozart prowadzone przez Edytę Herbuś. Wszystko to w pięknej scenerii operowego ogrodu i strojach z epoki Mozarta. Zwieńczeniem wieczoru będzie gala i koncert Mozart Night.

Fot.: Wikipedia

20. maj 2024 15:24